پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

دورنمای مثبت ورق فولادی و اسلب در بازار جهانی

1396/11/21

بالا رفتن نرخ اسلب در ماه ژانویه متخصصین را به این اعتقاد رسانده که افزایش بیش از این محتمل نیست ولی ارائه کم و محدود اسلب به بازار دور از انتظار نیست.  به خاطر  كاهش نرخهاي داخلي همراه با كاهش نرخ بيلت CIS و زغال سنگ كك شو  متخصصین برزيلي احتمال می دهند که نرخ اسلب هم این چنين روالی را می پیماید.

نرخ بالای محصولات تخت چين سبب شده که سایر متخصصین انتظار داشته باشند که نرخ اسلب همین گونه بالا پا برجا بماند.درخواست و تقاضا اسلب در جنوب شرق آسیا اواخر ژانويه و اوايل فوريه آنچنان بالا نبوده است و متخصصین را به این باور رسانده که نرخ اسلب در اين منطقه افزايش آنچنانی نخواهد داشت.
خارج شدن تامین كنندگان برزيل، CIS و اندونزي از بازار در طول هفته پیشین باعث شده که دادوستد كمتري به ثبت برسد.آخرين دادوستد که به ثبت رسیده در ۲۶ ژانويه مربوط به ۳۰,۰۰۰ تن اسلب ايران به تايلند به نرخ ۵۲۵ دلار CFR می باشد.
به نقل از متال بولتن عرضه کنندگان اسلب در میانه های ماه فوریه به بازار بازمیگردند و سهم ماه آوریل را ارائه می نمایند بعضی از مشتریان اندونزی مایلند که با نرخ ۵۲۰دلار CFR خرید نمایند و همینطور مشتریان تایلندی سعی و کوشش بسیاری برای تهیه اسلب مورد نیازشان دارند ولی عرضه کننده ای در بازار وجود ندارد.
شروع فصل بارانهاي موسمي نیز خود دلیلی است برای باز ایستادن ساخت و سازها و اثری منفي بر تقاضاي اسلب در شرق آسيا داشته است. متخصصین منتظر افزايش نرخ اسلب CIS بالا نمي باشند و حتي در شرايطي كه كلاف گرم چين با افزايش همراه شود اسلب از ۵۵۰ دلار FOB بالاتر نمی رود.

دلایل افزایش نرخ اسلب در ماه ژانویه

دلیل بالارفتن نرخ اسلب CIS در ماه ژانويه كام شدن عرضه به بازار و بالارفتن تقاضا از طرف تركيه و اروپا می باشد.  امروز چهارشنبه ۷ فوریه پیشنهاد های فروش خارجی ورق سیاه چین بالا رفته است و از طرف خریداران پذیرفته شده است . به این ترتیب شاخص نرخ ورق سیاه صادراتی چین افزایش داشته است.

در نرخ ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهاي) نسبت به روز گذشته که ۴۱۱۰ تا ۴۱۳۰ يوان بوده تغییر مشاهده نشده و در شمال چين( تيانجین) بدون تغییر نسبت به روز قبل به ۴۰۰۰ تا ۴۰۳۰ يوان رسيده است . به خاطر این که دادو ستد در چین پراکنده و غیر منسجم است در نرخ های داخلی تغییر بوجود نیامده است. در بورس شانگهاي مشاهده می شود که معامله هایی تحویل ماه می با ۲ یوان افزايش نسبت به روز گذشته به ۴۰۱۲ یوان رسیده است. امروز هر۱ دلار معادل با ۶٫۲۷ یوان است.

شاخص نرخ ورق سیاه صادراتی چين امروز افزايشی برابر با ۵٫۰۴ دلارنسبت به روز قبل داشته که به ۵۸۹٫۷۵ دلار FOB رسیده است. اخبار رسیده حاکی از آن است که محموله ای با تناژ کم به نرخ ۵۹۵ دلار FOB به کره جنوبی به فروخته شده است. عرضه کنندگان چینی پیشنهادات فروش را تا ۵۹۵ تا ۶۰۰ دلار FOB بالا برده اند. تاجری با مطرح نمودن پیشنهاد خرید ۵۹۰ دلاری ذکر میکند که  گفت وگو با فولاد سازان چینی در رابطه  با نرخ دشوار می باشد و آنان هیچ تخفیفی را لحاظ نمی نمایند.

پليت سنگين در بازار داخلي اروپا

تخمین و برآورد متال بولتن در ۷ فوريه روشن می کند که نرخ پليت سنگين گريد S235JR در جنوب اروپا با افزایش ۵ يورو نسبت به يك هفته گذشته به ۵۵۰ تا ۵۶۵ يورو (۶۸۱ تا ۶۹۹ دلار) EXW رسيده است . پيشنهادات فروش ۵۸۰ يورو EXW می باشد و نرخ هاي ذکر شده پیامد معاملات صورت گرفته است.

به خاطر نرخ بالای اسلب فولادسازان سعی دارند به نرخهای بالاتري در فروش پليت را به دست آورند ولی به نظر نمی رسد کخ نرخهاي حاضر کمتر از هزينه توليد پليت باشند. از آن طرف روال مثبت نرخ ورق سیاه امکان رسيدن به نرخ دلخواه را به آنها می دهد.

در آخرين تخمین متال بولتن در ۵ فوريه اسلب CIS به ۵۳۵ تا ۵۴۰ و اسلب برزيل ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار FOB برآورد شده است. بر طبق تخمین ۷ فوريه در شمال اروپا پليت ۵۹۰ تا ۶۰۵ يورو EXW معامله شد و  فولادسازان نرخ های ۶۰۰ تا ۶۳۰ يورو را مطرح نمودند.
به دليل قيمت اسلب بالا فولادسازها تلاش كردند به قيمتهاي بالاتري در فروش پليت دست يابند اما به نظر نمي رسد قيمتهاي كنوني پايين تر از هزينه توليد پليت باشد. از سوي ديگر روند مثبت قيمت ورق سیاه ممكن است به آنها در رسيدن به قيمت مورد نظر كمك كند.

در آخرين ارزيابي متال بولتن در ۵ فوريه اسلب CIS به ۵۳۵ تا ۵۴۰ و اسلب برزيل ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار FOB ارزيابي شد. بر اساس ارزيابي ۷ فوريه در شمال اروپا پليت در معاملات ۵۹۰ تا ۶۰۵ يورو EXW بود و قيمتهاي پيشنهادي فولادسازها ۶۰۰ تا ۶۳۰ يورو بوده است.

جهش قيمت ورق سیاه در اروپا

روال بالا رفتن نرخ ورق سیاه در اروپا متاثر از دو عامل ادامه می یابد. با اعمال تعرفه هاي ضد دامپينگ بر واردات كشورهاي روسيه، اوكراين، ايران و برزيل منابع عرضه ورق سیاه به اروپا بشدت محدود گشته است.

بعضی متخصصین بر این باورند که بالا رفتن بيشتر نرخ ورق سیاه در بازار سبب می شود مشتریان به سوی کمپانی هایی كه بر آنان تعرفه اعمال شده باز گردند .

نوسانات در جنوب اروپا

تخمین ۷ فوريه متال بولتن حاکی از آن است که نرخ ورق سیاه معامله در جنوب اروپا به ۵۵۰ تا ۵۷۰ يورو (۶۸۱ تا ۷۰۵دلار) EXW رسيد. فولاد سازان سعی دارند که نرخ ورق سیاه را بیشتر بالا ببرند و از آن سو مشتریان با پافشاری از این کار ممانعت می کنند. مراكز خدماتي معتقدند که اين وضعیت موقت می باشد بنابراین خريد خود را کم نموده اند.

به گزارش يكي از فعالان بازار شركت ايلوا کاملاً از بازار خارج نگشته است ولی با مسائل و مشکلات جدي و مهم مواجه است. تعداد زیادی از خریداران محصولاتي را از ايلوا تهیه می کنند تا به آسانی آنها را در موعد مورد قبول تحويل گیرند.

 در مقایسه با سایر مناطق جنوب اروپا وابستگي بسیاری به واردات دارد و در شرایطی که مشكلاتی براي ايلوا به وجود آمده و تعرفه هاي اعمال شده بر واردات وضعیت رضایت بخشی ندارد.
نرخ واردات به جنوب اروپا نيز در هفته جاري با افزایش ۱۰ يورو و به ۵۵۰ تا ۵۶۵ يورو CFR رسيد . نرخ ذکر شده منعکس کننده معاملات صورت گرفته در واردات از مصر،تركيه و هند می باشد.

نوسانات در شمال اروپا

عوامل ذکر شده فوق در شمال اروپا نیز بر نرخ ورق سیاه تاثیر گذار بوده و با جهش ۲۰ تا ۳۰ يورويي نسبت به دو هفته گذشته به ۵۶۰ تا ۵۸۰ يورو EXW رسيد. تخمین فوق نرخ معاملات را روشن می کند و پیشنهادات فروش فولادسازان تا ۶۰۰ يورو بوده است. واردات ورق سیاه به شمال اروپا نيز با افزایش ۱۰ يورو به ۵۵۰ تا ۵۶۰ يورو CFR رسيده است.

منبع :مرکزآهن

نرخ اسلب نرخ اسلب CIS اسلب CIS اسلب برزيل نرخ ورق سیاه قیمت اسلب بيلت CIS زغال سنگ ورق سیاه بورس اسلب برزيل گروه صنعتی امیرکبیر

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics