پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

بعد از اتمام تعطیلات چین چه تغییراتی در قیمت آهن آلات می شود

1396/12/03

طبق گزارش پلنر بازار سنگ آهن در دومین هفته فوریه تعطیلات شروع شده و خرید و فروش زیادی انجام نمی شود.بسیاری از خریداران در انتظار محیط مناسب بازار می باشند به همین دلیل خرید های خود را به بعد از تعطیلات موکول کردند.با افزایش قیمت سنگ آهن در بازار فیوچرز دالیان در آخرین روزهای کاری قبل از شروع تعطیلات و انتظارات قوی بازار، عده ای معتقد هستند که قیمت سنگ آهن با شروع خرید و فروش از فردا با افزایش روبرو می شود.اما اطلاعاتی وجود دارد که انتظار می رود شاید قیمت سنگ آهن به آن صورت که افزایش نداشته باشد.

چند دلیلی که احتمال تقویت قیمت سنگ آهن را گزارش می دهند به این صورت هستند:

1-سه ماه اول هر سال سنگ آهن واردتی عرضش کم می شود و از طرف کشورهای بزرگ مانند استرالیا این اتفاق می افتد.و دلیل این عرضه کم میتوان به شرایط بد جوی و آب وهوایی اشاره کرد چون سه ماهه اول سال امکان تند بادهای موسمی وجود دارد به همین دلیل صادرات سنگ آهن کم می شود و این مسئله دلیل بر افزایش بهای سنگ آهن می شود.

2-در 28 شهر چین محدودیت های زمستانی تمام می شود در دوره 15 مارس 2018، مقدار تولید به همان قدرت سابق بر خواهد گشت و تقاضایی سنگ اهن بیشتر می شود. با توجه به اینکه تولید کنندگان قبل از اغاز ماه مارس باید مواد اولیه خود را خریداری کنند، اینم شاید دلیل بر افزایش قیمت شود.

تاثیر بهتر شدن آب و هوا بر بهای آهن آلات

در جایگاه بعد بیشتر شدن بهای آهن آلات قرار دارد.با بهبود شدن شزایط جوی و از بین بردن مشکلات ساخت و سازهای بزرگ پس از 15 مارس، در خواست برای آهن آلات بیشت میشود و قیمت سنگ آهن را تحت تاثیر قرار می دهد.افزایش بهای آهن آلات به این معنی می باشد که فولاد سازان تمایل به تایید قیمت بیشتر سنگ آهن می باشد، چون مارجین اجازه رو به تولید کنندگان آهن آلات برای خرید مواد اولیه در مراتب بیشتری را میدهد.
با این شرایط در بازار سنگ آهن نگاه منفی ادامه دار است. واردات فراوان سنگ آهن در سال 2017 و رکرد شکنی های متوالی بنادر یکی از علایم است واکنش های منفی را در بازار به وجود آورده است . رشد 4.9 درصدی واردات سنگ اهن و عدم توازن تقاضا و درخواست تا فعالان این حوزه نتوانند با قدرت از بیشتر شدن قیمت سنگ آهن در دوره آینده حرف بزنند.

تمام نشدن محدودیت های تولید

از سوی، کم شدن قیمت فولاد از وسط های دسامبر آغاز شده است فولاد سازان چینی را وادار کرده است تا به علت کم شدن مارجین خود از سنگ آهن با عیار کمتر استفاده شود. افزایش قیمت سنگ آهن کم عیارتر در دوره پیش از تعطیلات به همین علت رقم خورده است.نمونه کاهش عرضه محصولات پر عیار تا حدودی تغییر یافته است و در خواست این مواد کم شده است که امکان دارد باعث فشار بر بهای محصولات پر عیار شود.
علاوه بر آن شایعات در مورد عدم پایان محدودیت های تولید در 15 ماس و تمدید آنها تا سپتامبر 2018 پر رنگ تر شده است و در صورتی که تایید شود این شرایط را برای فولاد سازان به وجود می آورد تا در خواست خود را برای خرید سنگ آهن کم کنند که باعث می شود که بنرخ سنگ آهن را تحت فشار قرار بدهد.
در مجموع، پلنر اعتقاد دارد که براثر عوامل مثبت ذکر شده در بالا، نرخ سنگ آهن در دوره بعد از تعطیلات بیشتر می شود اما عوامل منفی باعث می شود تا رشد قیمت در دامنه محدودی انجام شود.

ترکیه با بیشتر شدن تولید فولاد خام در سال 2018 همرا خواهد بود.

کشور ترکیه در ماه ژانویه 2018 تولید فولاد خام را بیشتر کرده است و با نرخ مناسب قراضه در تفاوت با واردات شمش بیشتر شدن تولید فولاد خام حمایت خواهد شد. همچنین احتمال دارد که این روند ادامه پیدا کند.
به نقل از انجمن صنایع تولید فولاد ترکیه (TCUD)، در ماه ژانویه تولید فولاد خام ترکیه در مقایسه با ژانویه 2017 با رشد 7.6 درصدی و به 3.17 تن رسید.کارخانه ها با روش تولید EAF  نزدیک به 11.5 درصد بیشتر تولید کرده اند و مقدار تولید آنها را به 2.16 میلیون رسید. تولید کنندگان ترجیح می دهند مقدار خرید قراضه خود را در مقایسه با واردات بیلت بیشتر شده است با توجه به نقططه نظرات فعالان بازار تولید فولاد در ماه های فوریه – آوریل رشد داشته است.
تولید بیلت در ترکیه در ماه ژانویه نيز با۹٫۵ درصد رشد  به ۲٫۱۸۵ میلیون تن رسید. توليد  اسلب کشور تركيه با ۳/۶ درصد افزايش  به،۹۸۹ هزار  تن رسید، تولید  محصولات نيمه نهايي با فروش مثبت محصولات طويل و تخت فولادي  حمايت ميشود

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر بازار سنگ آهن قیمت سنگ آهن نرخ سنگ آهن بهای سنگ آهن بهای آهن آلات فولاد خام آهن آلات آهن قراضه

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics