پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

تصمیم ترامپ درمورد بند ۲۳۲ و اثرات آن بر بازار آهن آلات

1396/12/04

با توجه به بازار آهن آلات تركيه در بخش توليد فولاد خام در ژانويه سال ۲۰۱۸ به خاطر نرخهاي مناسب و منفعت بیشتر قراضه نسبت به بيلت وارداتي افزایش تولید مشاهده شده و شواهد موجود ادامه این روند را ثابت می کند . در ماه ژانويه تولید فولاد خام ترکیه با ۶ , ۷ درصد رشد در مقایسه با ژانويه سال ۲۰۱۶ به عدد ۱۷ ,  ۳ ميليون تن دست یافته است . در ماه ژانویه توليد بيلت اين كشور ۲ ميليون و ۱۸۵ هزار تن و توليد اسلب نیز  ۹۸۹ هزار تن اعلام شده كه هر دو با افزايش همراه بوده و فروش خوب محصولات مياني هدف نهایی بوده است.

تصمیمات جدید ترامپ و ایجادنگرانی درباره آینده بازار آهن آلات 

 براساس گزارشات پلنر منتشر شدن پیشنهادات سه گانه وزارت تجارت امریکا به ترامپ درمورد نتایج ارزیابی های بند ۲۳۲ امنیت ملی موجب شدت گرفتن  تشویش ها درمورد آینده بازار آهن آلات جهان شده است و تعداد زیادی از نهادهای بین المللی می گویند که بایستی درمورد پیامدهای احتمالی تصمیم دولت ایالات متحده هشیار بود.

انجمن صادر کنندگان آهن آلات ترکیه که  یکی از بزرگترین تامین کنندگان آهن آلات امریکا  می باشد در اطلاعیه ای اعلام نموده که هرگونه تصمیم رادیکال در این مورد موجب توقف صادرات آهن آلات ترکیه به امریکا می شود و بعد از آن مقامات دولت ترکیه مجبور می شوند که مقابله به مثل نمایند.

از طرف دیگر ، با محدود و یا توقف  واردات آهن آلات به آمریکا، تولید کنندگان داخلی توانایی این را دارند تا میزان استفاده از ظرفیت خود را به طور قابل ملاحظه ای بالا ببرند. بنابراین، صنعت آهن آلات امریکا نیاز به قراضه بیشتری پیدا می کند و که ای خود موجب می شود تا صادرات قراضه از بزرگترین عرضه کننده این نهاده تولید به ترکیه با کاهش مواجه شود. کاهش عرضه تولیدکنندگان آهن آلات ترک، بزرگترین وارد کننده قراضه جهان ، را که همچنان با نابسامانی بالا رفتن نرخهای الکترود گرافیتی درگیر و روبرو است را با مشکل جدید بالا رفتن نرخ قراضه مواجه می نماید.

بی گمان تصمیمات در مورد محدود کردن واردات آهن آلات به ایالات متحده وسعت بسیاری داشته و نهادهای متفاوتی عواقب داخلی و بین المللی اقدامی این چنینی را به ترامپ متذکر شده اند. با این وجود ترامپ در نخستین سال ریاست جمهوری خویش به همگان ثابت نمود که در اعجاب انگیزی سرآمد است و بر این اساس احتمال اینکه پیشنهادات وزارت تجارت را نپذیرد ضعیف است.

نتايج تحقيقات بخش ۲۳۲ قوانين تجارت جهاني در امريكا

در روزهای پایانی هفته قبل  با انتشار جزيياتی از نتيجه تحقيقات بخش ۲۳۲ قوانين تجارت جهاني كه در آن اثرات واردات آهن آلات بر امنيت ملي امريكا ارزیابی شده بود. سوالات بسیاری همچنان در اين مورد مطرح می شود و ترامپ با گزينه هاي متفاوتی براي تصميم گيري روبرو است .

گزارشات متال اكسپرت حاکی از این است که پیشنهادی سه گزینه ای از طرف وزارت تجارت براي مسئله واردات آهن آلات و بالا بردن تقاضا براي فولادسازهاي داخلي ارائه شده است.

نخستین گزینه پیشنهادی ایجاد تعرفه ثابت ۲۴ درصد براي همه ی كشورهاي صادر كننده آهن آلات به امريكا می باشد. دومين گزينه ی پیشنهادی بر تعيين حداقل ۵۳ درصد تعرفه واردات براي ۱۲ كشور برزيل، چين، كاستريكا، مصر، هند، مالزي، كره جنوبي، روسيه، افريقاي جنوبي، تايلند،  تركيه و ويتنام اشاره دارد. و براي سایر كشورها سهميه واردات آهن آلات به امريكا برابر كل صادرات آنها در سال ۲۰۱۷ تعيين می شود.

البته در گزارش به شکلی غير مستقيم بیان شده كه واردات از كشورهاي تامين كننده آهن آلات به امريكا با ۶۳ درصد صادرات انها در سال ۲۰۱۷ محدود می شود.

ایجادتعرفه های جدید برای آهن آلات

شایان توجه است كه تعرفه هاي جديد افزون بر تعرفه هاي وضع شده پیشین بر ضد كشورهاي صادر كننده می باشد. در امريكا ۱۶۹ تعرفه ضد دامپينگ و ضد يارانه براي واردات آهن آلات به ثبت رسیده و به اجرا در می آید و ۲۵ مورد تحقيقات براي ایجاد تعرفه موجود و در حال انجام است.

در روال ایجادتعرفه هاي جديد در صورتي كه يك محصول در بازار  داخلي به میزان كافي توليد نگردد امکان دارد شامل معافیت از پرداخت تعرفه بشود . اما بایستی توجه داشت که هر گونه معافيت براي يك محصول احتمال دارد به تغييرات میزان تعرفه و سهميه سایر محصولات منجر شود تا تاثير نهايي اين اقدام تغييراتی نشان ندهد.

اين اقدام در جهت حمايت از توليد داخلي می باشد و مقامات آمريكايي می خواهند با اين کار شاخص بهره به كارگيري ظرفيت توليد آهن آلات در امريكا را به ۸۰ درصد برسانند. اين کمترین مقداری می باشد كه براي موفقيت صنعت آهن آلات به آن احتیاج است.

اقدام ترامپ پیامدهایی نیز در پی دارد و امکان دارد سایركشورها نيز براي صادر كننده هاي آمريكايي قوانيني مشابه وضع می کنند .

با توجه به قوانين موجود ترامپ این توانایی را دارد کهپيشنهاد هاي مطرح شده را تاييدکند، رد نماید و یا بازنگري کند. تصميم نهايي تا ۱۱ اوريل ۲۰۱۸ به آگاهی همگان می رسد.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر بند ۲۳۲ ترامپ ریئس جمهور آمریکا بازار آهن آلات توليد بيلت توليد اسلب وزارت تجارت امریکا صادر کنندگان آهن آلات واردات آهن آلات آهن آلات آهن فولاد امنيت ملي امريكا تعرفه ضد دامپينگ

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics