پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

نرخ میلگرد بازار جهانی باز هم روند افزایشی در پیش گرفت

1396/12/04

بالا رفتن تدریجی نرخ روز میلگرد در بازار و نرخ ثابت قراضه موجب شد نرخ بيلت داخلي و وارداتي تركيه بالا برود. افزون بر آن فولادسازهاي تركيه نرخهاي  بالا تر قراضه را در معاملات جديد قبول نمودند . گزارش متال اكسپرت حاکی از آن است که در قسمت واردات، بيلت CIS تحويل ماه مارس و آوريل با افزایش ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به روزهای انتهایی ماه ژانويه به میزان ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار CFR معامله شده است  .

گزارش رسیده حاکی از آن است که در  شمال ترکیه محموله ۱۰,۰۰۰ تني از بيلت به نرخ ۵۱۵ دلار CFR خریداری شده است . نرخهاي معاملات در روزهای انتهایی ماه ژانويه در فاصله ی ۵۰۵ تا ۵۰۸ دلار CFR قرار داشته و معاملاتي با نرخ ۵۰۰ دلار CFR نيز انجام گرفته است. گزارشات یک منابع آگاه نشان می دهد که به خاطر بالا رفتن دوباره نرخ قراضه، در هفته هاي آتی نرخ بيلت باز هم بالا می رود و فولادسازها را تحت فشار قرار نمی دهد.

نرخ بيلت در بازار داخلي ترکیه در فاصله ي ۵۳۵ تا ۵۴۵ دلار EXW ثبت شده است . آخرين معاملات در إسكندرون      به نرخ ۵۳۵ تا ۵۳۷ دلار EXW انجام گرفته است. نرخ بيلت در معاملات هفته قبل در ازمیر ۵۲۰ دلار EXW ثبت شده است و در هفته جاری ۲۰ دلار بیشتر می باشد.

نرخ روز میلگرد ترکیه و بازگشت به روند افزایشی

عرضه کنندگان متفاوت با بالا بردن نرخ قراضه وارداتی ترکیه موقعیت  را برای فولادسازان ترک فراهم می نمایند که نرخ روز میلگرد خود هم در بازار داخلی و هم در بازار صادراتی را بالا ببرند.

در حوزه ی قراضه وارداتی ترکیه در دو روز قبل معاملاتی صورت گرفته و طی آن عرضه کنندگان توانسته اند خریداران را مجبور کنند که نرخهای بالاتری را بپذیرند. در معاملات دو روز قبل در حوزه ی قراضه امریکایی به ازای هر تن سی اف آر میزان ۳۴۳ تا ۳۴۵ دلار بوده است. حال آنکه امروز ۲۰ هزار تن قراضه از مبدا انگلستان به ازای هر تن با نرخ ۳۴۳ دلار ثبت شده است که تخمین نرخ قراضه آمریکایی را به ازای هر تن سی اف آر به ۳۵۰ دلار افزایش می دهد.
نرخ روز میلگرد صادراتی ترکیه در معاملات جدید به ازای هر تن فوب در فاصله ی ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار اعلام شده است که حد پایین فقط در تناژهای بالا مورد قبول است. با توجه با اینکه نتایج بند ۲۳۲ به دولت ترامپ اعلام شده ولی خریداران آمریکایی به ازای هر تن سی اف آر در فاصله ی ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار خرید خود را انجام می دهند.

روند نرخهای قراضه نشان می دهد که احتمال ندارد که نرخ روز میلگرد صادراتی ترکیه در مدت زمان کوتاه کاهش نرخی را ثبت کند و این روال بالارفتن نرخ روز میلگرد چند زمانی استمرار دارد.

هدف هند برای ممانعت از افزایش بی قاعده نرخ الکترود بعد از وضع تعرفه صادراتی 

بعد از آنکه برای صادرات الکترود از هند تعرفه ۲۰ درصدی صادراتی وضع شد، تعداد زیادی از فولادسازان از کاهش این نهاده تولید و بالا رفتن بی قاعده نرخ داخلی آن ابراز نگرانی نمودند. مقامات دولت هند با توجه به این مسئله فوق اعلام نمودند که قانون آنتی دامپینگ بر روی واردات الکترود را به احتمال قوی در انتهای ماه جاری مورد بازنگری قرار می دهند.

هم اکنون ، تعرفه آنتی دامپینگ بر روی واردات الکترود به ازای هر تن بین ۲۷۸/۱۹ تا ۹۲۲ دلار می باشد که البته به عرضه کننده بستگی دارد. در سال ۲۰۱۵ این تعرفه را برای ۵ سال تصویب نموده اند. آمار گمرک نشان می دهد که واردات الکترود هند در گستره ی زمانی آوریل تا اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۲۹۰۰ تن و صادرات آنها در فاصله ژانویه تا اکتبر پارسال ۶۴ هزار و ۳۰۰ تن اعلام شده است. تعدیل تعرفه آنتی دامپینگ الکترود وارداتی البته تاحدی محتمل است بخاطر اینکه از بالارفتن سرسام آور نرخ این ماده ممانعت شود.

بازارهای سهام امریکا و گامهایی روبه اصلاح 

بازارهای سهام جهانی بعد از یک بازگشت در دو روز قبل ، دوباره امروز کاهش درخور توجهی را نشان داده است . مهم ترین عللی که موجب شد سرمایه گذاران از بازار سهام خارج شوند توقعات برای نرخ تورم و بالارفتن قیمت اوراق خزانه امریکا بود.

کاهش قابل ملاحضه بازارهای آسیایی در روز جمعه و همین طوربورس شانگهای نیز بیش از ۴ درصد کاهش یافت . هم اکنون سرمایه گذاران نمی توانند که کف بازار را ببینند و در نتیجه قصد دارند تا خطر پذیری سرمایه خود را کم کنند.

اعتقاد تحلیلگران بر این است که دا جونز و S&P500 از نظر فنی به یک فاز اصلاحی وارد شده اند. اصلاح فوق در روز پنجشنبه در ساعات پایانی سریع تر شده است. چنانچه این روند ادامه یابد دور از ذهن نیست که سرمایه ها به سمت سرمایه گذاری های مطمئن مثل طلا رفته و بازار کامودیتی ها رونق بگیرد.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر میلگرد قیمت میلگرد نرخ روز میلگرد نرخ بيلت بازار جهانی میلگرد بازارمیلگرد نرخ قراضه قراضه امریکا دولت ترامپ صادرات الکترود الکترود واردات الکترود آنتی دامپینگ بورس شانگهای

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics