پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

بالا رفتن نرخ نبشی ناودانی در بازار داخلی دور از ذهن نیست

1396/12/07

ارزیابی های انجام شده در روزهای اخیر نشان می دهد نرخ نبشی در بازار داخلی  و در کارخانه های گوناگون متفاوت اعلام شده است. بعضی افت داشته اند و در بعضی دیگر نیز با افزایش نسبی مواجه می‌شویم .

امروز ۵ کارخانه مشهد برای نرخ نبشی مبلغی نزدیک به ٢۵٠٠ تومان ثبت نموده اند که نشان دهنده بالا رفتن نرخ می باشد .در ۵ کارخانه تبریز نیز نرخ نبشی مبلغ ٢۵٣٠ تومان اعلام شده است که نسبتاً افت قیمت را نشان می دهد . همچنین در ۴ انبار اصفهان نبشی با مبلغ ٢۵۶٠ تومان که در مقابسه با روز گذشته تغییر نداشته است معامله شده است .

در۴ کارخانه تبریز نیز نرخ نبشی نزدیک به ٢۵۴٠ تومان که نشان دهنده روال کاهشی است گزارش شده است . بنابراین بر اساس شواهد موجود در طول روز های گذشته نرخ نبشی با افت و خیز نسبی مواجه بوده است . البته اظهارات رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در تاریخ شنبه پنجم اسفند ماه ٩۶ این گونه نشان می دهد که شرایط نرخ محصولات فولادی در بازار داخلی در روزهای آتی افزایش قیمت را تجربه می کند.

بر این اساس اینگونه می توان استنتاج کرد که نبشی آهن و به صورت کلی تقریبا تمام محصولات فولادی با بالا رفتن قیمت روبرو می شوند . گزارش های رسیده نشان می دهد که بعد از نخستین قدم عرضه محصولات فولادی در بورس‌کالا، هم اکنون نرخ محصولات فولادی با افزایش پیش بینی می گردد.

رسیدن تقریبی نرخ ها به قیمت واقعی تر در بورس کالا

نرخ محصولات فولادی با وارد شدن کارخانه های تولید کننده این محصولات به بورس‌کالا، به نرخ ‌های واقعی نزدیک‌ تر می‌شود؛ بر این اساس نخست نرخ ‌این محصولات در بازار داخلی اندکی بالا می رود چرا که نرخ های حال حاضر به صورت دستوری مشخص می شود البته  نرخ های واقعی، در مقایسه با آن ها میزان بیشتری می باشد.

سخنانی که از روزهای نخستین سال جاری تا به حال به گوش می رسد از ورود زنجیره ارزشی فولاد به بورس‌ کالا حکایت دارد. از با اهمیت ترین علل پیشنهاد این مسئله نیز می توان از شکاف نرخ سنگ آهن داخلی با بهای ‌بازار های جهانی و عدم رضایت تولید کنندگان داخلی از این مسئله و افزون بر آن بوجود آوردن شرایطی برای شفاف سازی بیش تر معاملات فولادی نام برد.

همچنین ، بعضی از کارشناسان فعال این حیطه معتقدند که با بکار بردن این روش که به نوعی عرضه همه ی محصولات زنجیره فولاد در بورس‌کالا است،می توان به مکانیسم رقابتی مناسبی دست یافت.

سنگ آهن در بورس کالا

افزون بر این بایستی گفت که روز قبل هیات پذیرش بورس‌ کالا برای نخستین بار گندله و کنسانتره سنگ آهن شرکت گل گهر را جهت عرضه در بازار اصلی این بورس قبول کرد تا عرضه و همینطور کشف نرخ سنگ آهن بر اساس سازوکار  عرضه و تقاضا از گذشته قابلیت عملی شدن بیشتری داشته باشد؛ با انجام این کار، در آینده ای نزدیک برای نخستین بار در بورس کالا محصولات کنسانتره و گندله سنگ آهن عرضه می شود.

همچنین،بر اساس ارزیابی های رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن که در مورد ورود محصولات فولادی برای نخستین بار به بورس ‌کالا صورت گرفت می گوید: با ورود شرکت‌ های تولید کننده محصولات فولادی به بورس‌کالا، نرخ‌ این محصولات به طرف نرخ های واقعی نزدیک تر می شود ؛ بعلاوه او اظهارات خود را اینگونه ادامه می دهد که معتقد است که عرضه محصولات فولادی به بورس بهترین روش برای مشخص کردن نرخ واقعی زنجیره ارزش فولاد می باشد.

گروه صنعتی امیر کبیر نرخ نبشی نرخ ناودانی کارخانه مشهد قیمت نبشی ۵ قیمت نبشی ۴ قیمت نبشی قیمت نبشی آهن محصولات فولادی بورس کالا محصولات زنجیره فولاد سنگ آهن گندله کنسانتره

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics