پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

چینی های غایب در بازار و بالا رفتن نرخ آهن آلات

1396/12/07

با توجه به روند افزایشی نرخ میلگرد در بازار تولیدکنندگان آهن آلات بزرگ ترکیه، ایکداس، قیمت میلگرد خود در بازار داخلی را بالا برد.تولیدکنندگان آهن آلات ترک قصد دارند نرخ میلگرد خود را در سطح بالا حفظ نمایند و این اقدام را با توجه به بالا رفتن نرخ قراضه و بیلت و همچنین افزایش تقاضا برای محصولات طویل در دوره پیش رو انجام می دهند.

نرخ میلگرد ایکداس در طول هفته جاری برای تحویل در اواسط  با افزایش معادل ۱۴ تا ۱۵ دلار (۵۰ لیر) به مبلغ ۵۹۱ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه بدون احتساب VAT گزارش شده است . پیشنهادات خرید به کاردمیر نیز به ازای هر تن تحویل درب کارخانه به مبلغ ۵۹۴ دلار می باشند که امروز با فروش ۳۳۵۰۰ تن میلگرد فروش خود را خاتمه داد.

باور فعالان بازار ترکیه بر این است که تقاضا برای چند هفته پیش رو همینطور در سطح بالا می باشد. افزون بر آن نرخ قراضه وارداتی نیز با رشد روبرو بوده و نرخ بیلت سی آی اس با افزایش ۱۰ دلار در طول هفته جاری به مبلغ ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر تحویل آوریل به ثبت رسیده است.

غیبت بازار چین و بالا رفتن قیمت زغال سنگ

تعطیلات سال نو در چین نیز نتوانست مسیر رو به افزایش نرخ زغال سنگ را در  طول هفته پیش متوقف نماید. عرضه کنندگان که چشم انتظار بازگشت دوباره چین به بازار و متعاقب آن افزایش نرخ می باشند به تقاضای مشتریان مبنی بر اعمال تخفیفات پاسخ منفی می دهند.

پیشنهادهای مطرح شده به عرضه کنندگان زغال سنگ استرالیا با افزایش ۴٫۵ دلاری در طول هفته پیش به ۲۳۲٫۵ دلار به ازای هر تن فوب ثبت شده است . هند مهمترین خریدار زغال سنگ در هفته قبل بوده است و پیشنهادات در سطح ۲۴۵٫۲۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر هند مطرح گشته است . در این کشور تقاضای خرید آهن آلات زیاد است و این موضوع سبب شده که تولیدکنندگان آهن آلات هندی همچنان خواهان خرید زغال سنگ باشند . زغال سنگ وارد شده به هند در بازه ی زمانی یکم تا نوزدهم فوریه ۲۰۱۸ نزدیک ۲٫۶ میلیون تن گزارش شده است.

رشد نرخ قراضه امریکایی

گزارشات که به پلنر رسیده حاکی از این است که امروز محموله ای که شامل ۱۳ هزار تن قراضه سنگین امریکایی ۹۰:۱۰ با نرخ ۳۶۰/۵ دلار به ازای هر تن، ۲۰ هزار تن قراضه شرد با نرخ ۳۶۳/۵ دلار به ازای هر تن و  همچنین ۲ هزار تن قراضه پرمیوم با نرخ ۳۶۸/۵ دلار به ازای هر تن در بازار وارداتی ترکیه مورد معامله قرار گرفته اند که نشان می دهد در مقایسه با آخرین معاملات انجام شده در این حیطه ۵ تا ۸ دلار افزایش داشته است.
ارزیابی نرخ های معاملاتی قراضه حیطه ی بالتیک و اروپا نشان می دهد که چنین سطح قیمتی برای قراضه آمریکایی پیش بینی می شد که این موضوع را قبل تر پلنر گزارش داده بود. دور از ذهن نیست که این معامله بر بالا رفتن نرخ میلگرد تولیدکنندگان آهن آلات بزرگ ترکیه در روز چهارشنبه تاثیر گذار بوده باشد.

نرخ بیلت در بازار ترکیه همچنان در حال طی کردن روند افزایشی 

در طول هفته پیش و هفته جاری نرخ بیلت داخلی ترکیه به طور متوسط ۲۰ دلار افزایش یافته و هم اکنون در گستره ی ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار تحویل درب کارخانه بدون احتساب VAT ارائه می گردد.

پیامد بالا رفتن نرخ قراضه وارداتی همچنان در نرخ بیلت داخلی و وارداتی ترکیه قابل مشاهده است. از سوی دیگر افزایش نرخ میلگرد و کلاف داخلی ترکیه و همچنین کاهش محموله های آماده فروش به تولیدکنندگان آهن آلات این کشور منجر به رشد بیشتر بیلت شده است.

نرخ بیلت سی آی اس نیز با توجه به نرخ بیلت و قراضه وارداتی ترکیه بالا رفته است. هم اکنون پیشنهادات برای نرخ بیلت وارداتی از منطقه حوزه دریای سیاه در بازه ی ۵۳۵ تا ۵۴۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر ارائه می شود. با تداوم ناتوانی نرخ برابری لیر در برابر دلار، خریداران سعی دارند تا هرچه سریعتر معاملات خود را قطعی کنند تا بیشتر متضرر نشوند.

معلق شدن گسترش گروه تولیدکننده آهن آلات ان ال ام ك روسيه در آمریکا

پیشنهادات اعلام شده توسط وزارت تجارت امریکا در مورد ارزیابي های بند ۲۳۲ در آمريكا منجر شد که گروه فولادسازي ان ال ام ك روسيه بخواهند بصورت موقت گسترش كارخانه خود را که در شهر فارل ايالت پنسيلوانيا واقع است را به حالت تعلیق درآوردند  . با این وجود این گروه اميدوارند که در ماه آوريل كه نتيجه نهائي را ترامپ اعلام می کند دوباره به سرمايه گذاري در اين کارخانه اقدام می کنند.

در نيمه دوم سال ۲۰۱۷ این پروژه آغاز به کار می کند و مشتمل بر توسعه فرآيند توليد و بالا بردن ظرفيت كارخانه بوده و  حدود ۲۵ درصد پیشرفت داشته است. در مورد نتیجه ی بررسی ها براي جلوگیری از واردات آهن آلات نقاط مبهم و غیر واضحی وجود دارد که اين گروه فولادسازي را به معلق نمودن موقت فعاليتها در اين پروژه مجبور نموده اند.

محدوديت واردات اسلب براي اين گروه فولادسازي بدترين اتفاق ممکن است چرا که زير مجموعه هاي اين گروه در آمريكا شدیداً به اسلب وارداتي ان ال ام ك از روسیه وابستگی دارد هستند. اولگ باگرين می گوید اگر تعرفه ها قطعی گردد تعدادی حق انتخاب پيش روي اين گروه قرار دارد .اگر این اتفاق ناگوار یعنی محدودیت واردات اعمال شود تمام بازار به نوعی منقلب می شود و به اختلال در جريان هاي تجاري منجر می شود.

ارزیابی دیگر راه حلها

در نتیجه زنجيره عرضه آهن آلات و مواد اوليه را ناگزیر می کند با تغییرات  هماهنگ شود و در بین جايگزين ها می توان به عرضه اسلب از روسيه و يا سایر زير مجموعه هاي گروه در اروپا که تعرفه شامل حالشان نمی شود اشاره کرد. دیگر راهکار فراهم نمودن اسلب از داخل آمريكا است و سومین راهکار نیز کسب مجوزهای لازم براي واردات می باشد.

خودكفائي در كارخانه ان ال ام ك آمريكا در سال ۲۰۱۷ از يك سوم کمتر بود حال آن که مقادیر اسلب مورد نياز از كارخانه لايپتسك فراهم می گردد. سه كارخانه ان ال ام ك روسيه در آمريكا كه در اينديانا ، پنسلوانيا و شارون واقع شده که سالانه ۷۷۰ هزار تن  فولاد خام و ۳ ميليون تن محصولات نهایی ظرفیت دارند .

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر نرخ میلگرد نرخ آهن آلات قیمت میلگرد آهن آلات قراضه آهن قراضه نرخ قراضه سی اف آر قیمت زغال سنگ نرخ بیلت تولیدکننده آهن آلات ان ال ام ك روسيه

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics