پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

پروفیل بازار کم توان آن و ارزیابی شرایط عرضه در هفته جاری

1396/12/10

از پروفیل سازان دیروز هیچ خبری نبود چون که روز گذشته بازار ناتوان لوله و پروفیل دچار شوک شد و این به دلیل بالا رفتن  پایه ورق گرم HB در بورس کالا بود. همچنین، در روز دوشنبه اخباری انتشار یافت که نشان می داد هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی با پیشنهادات ارائه شده در مورد پروفیل موافقت نمودند . بر اساس این اخبار، در روز گذشته هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی پیشنهاد ارائه شده که بر اساس آن نرخ ورق گرم  ۸۹ درصد نرخ پروفیل است را پذیرفتند.

آنگونه که از شواهد مشخص است،این پیشنهاد نظیر تعیین نرخ شمش بر اساس ۸۹درصد نرخ میلگرد می باشد. این توافق  در حالی صورت گرفت که با توجه به رشد ورق نازک بار در بورس کالا در روز قبل پروفیل سازان نسبت به تغییر نرخ پروفیل تولیدی خود اقدامی انجام نداده اند.

بازار قوطی پروفیل و شرایط ناسازگار پیش روی این محصول

در ماه انتهایی سال وضعیت بازار پروفیل مساعد نیست. گزارشاتی که از پایگاه های خبری متفاوت انتشار یافته نشان می دهد که تقاضای ورق گرم  HB در بورس کالا با کم شدن معاملات و تقاضای کم پروفیل در بازار روبرو است که در مقایسه با گذشته کاهش واضحی را نشان می دهد. میزان تقاضا برای خرید HC با توجه به موجودی محدود در بازار از شرایط بهتری بین ضخامت های ۶تا ۱۰میلی متر برخوردار است. ضخامت های بالا تر نیز با بازار ضعیفی مواجه هستند .

همچنین، محصول روغنی B نیز آنگونه که انتظار می رفت رونق و رواجی در معاملات آن دیده نشده و چنانچه خودرو سازان داخلی که یکی از مصرف کنندگان عمده این محصول هستند تولید خود را کم کنند، مستقیماً بر روی موجودی و نرخ این محصول در بازار تاثیر می گدارد. گر چه بایستی توجه داشت که در شرایط کنونی که روز به روز در حال نزدیک شدن  به شب عید هستیم و بازار خودرو در شب عید داغ و پر رونق است، احتمال اینکه خودرو سازان تولیدات خود را کاهش دهند بسیار ضعیف است.

برگزاری نشستی با هدف بهبود وضعیت بازار فولاد

گزارشات رسیده از برگزار جلسه ای برای تنظيم بازار فولاد در روز گذشته حکایت دارد که  انجمن فولاد و سنديكاي لوله و پروفيل کشور و چهار معاون وزیر نیز در آن شرکت نموده بودند . ️در این نشست که برای تنظیم بازار و به منظور مقابله با گران فروشی ها برگزار شده بور، از موضوعات گوناگونی سخن گفته شد. خلیفه سلطان، دبیرانجمن فولاد با ایراد یک سخنرانی این چنین گفت: ما خواهان  تشکیل جلسات ستاد فولاد به شکل منظم (هفتگی و ماهانه) می باشیم.

بررسی های انجام گرفته نشان می دهد که در سال ٩۶ که در حال گذراندن واپسین روز های آن هستیم، کمبود عرضه شمش در بازار به طور کامل مشخص بود. وی در ادامه سخنانش این مطلب را عنوان کرد که اگر پروفیل سازان بتوانند که ورق خام مبارکه را به صورت تعاون و همکاری مبتنی بر منفعت خود به محصول تبدیل کنند و سپس به صادرات آن اقدام نمایند، سود دلخواه ما بدست می آید. همچنین ️طاهری زاده نایب رییس انجمن فولاد نیز گفت:

هم اکنون نورد کشور فولاد و مواد اولیه ندارد. در خواست ما این است که ستاد تنظیم بازار مثل ماه های گذشته هفته ای یک بار تشکیل شود و بعد از  آن نرخ پروفیل آهن ، نرخ قوطی ، نرخ پروفیل قوطی ، نرخ قوطی آهن و دیگر محصولات فولادی که از قبل مشخص شده است، در بورس کالا عرضه گردد.

راهکارهایی برای بهبود شرایط بازار محصولات فولادی

بر اساس وضعیتی که هم اکنون با آن مواجه هستیم تولید شمش با کیفیت راه حل این مشکل است تا بتوانیم به این روش صادرات داشته باشیم. هم اکنون شمش با کیفیت بالا به کشور های دیگر صادر می شود و شمشی که کیفیت کمی دارد به بازار داخلی عرضه می شود و این یکی از مشکلات صادرات محصول ما می باشد. حال آنکه چنانچه کالای صادر شده تغییر کند و به جای صادرات شمش و مواد اولیه اقدام به صادرات محصولات نهایی با کیفیت بالا نماییم بازار داخلی و صادراتی شرایط بهتر و مناسب تری خواهند داشت.

ولیکن مشکل اصلی این است که اکثر اوقات صادرات محصولات فولادی مواد اولیه با کیفیت هستند و از آنجا که موادی که در ساخت محصولات نهایی بکار برده می شود کیفیت کمی دارند منجر به عدم توفق ما از صادرات محصولات نهایی با کیفیت که بتواند بازار خارجی را جذب نماید ، می شود.

افزون بر این ️نماینده بورس کالا نیز در همین نشست به این سئوال که چرا نرخ ها اشکال دارند ، این چنین پاسخ داد: آمار ها نشان می دهد که ۲ سال است که بعضی از نرخ های پایه به روز نشده اند و بایستی هر چه زودتر این مشکل برطرف شود . معاون بازرگانی داخلی نیز در ادامه همین سخنان اضافه کرد که:

در چند وقت گذشته رییس جمهور ابلاغیه ای مبنی بر اینکه نرخ محصولات فولادی از قبیل نرخ پروفیل آهن، نرخ قوطی ، نرخ پروفیل قوطی، نرخ قوطی آهن تا خرداد ماه سال۹۷ باید ثابت بماند را صادر نمود و در سخنان خود این موضوع را خاطر نشان نمود که نباید نرخ ها بیشتر از ۱۰ درصد افزایش یابند. چرا که دولت و وزارت بیش از هر چیزی می خواهند بازار در آرامش باشد و لازم است  در این زمینه بیشتر نظارت صورت گیرد تا به این هدف مهم دست یافت.

افت و خیز های بازار در هفته آتی

متاسفآنه دقیقا بعد از صدور این ابلاغیه  از طرف رئیس جمهور و بر خلاف آنچه که در این حکم آمده  مشاهده نمودیم که کارخانه فولاد مبارکه اقدام به افزایش نرخ ورق گرم خود نمود و هیچ برخورد قاطع با تذکری در این مورد از طرف مسئولین گزارش نشده است . ولی انچه که اکنون مشخص می باشد اینست که بایستی با نظر تشکل ها تفاهم نامه ای تنظیم شود و تصویر مشخصی از مشکلات و تهدید ها و فرصت ها ارائه شود.

افزون بر موارد فوق مراجع تصمیم گیری وحدت نظر نداشته و دیر وقت بودن اجرای سیاست ها نیز یک مشکل دیگر در این زمینه است. او همچنین افزود، در طول هفته های آینده لازم است در این جلسات تمام زنجیره مس و فولاد و آلومینیوم را اصلاح نماییم . همچنین بایستی رفتار های خارج از بورس کالا شناخته شوند تا دربورس شفاف سازی صورت گیرد. قدم بعدی که بایستی برداشته شود ای است که بایستی جلسات این چنینی با حضور تشکل ها بر خلاف قبل بیشتر و در فواصل زمانی کم تشکیل شود.

گروه صنعتی امیر کبیر پروفیل لوله ورق گرم HB پروفیل فولادی ورق گرم قیمت پروفیل نرخ پروفیل نرخ میلگرد بازار پروفیل بازار قوطی پروفیل بازار فولاد محصولات فولادی نرخ پروفیل آهن نرخ قوطی نرخ پروفیل قوطی نرخ قوطی آهن صادرات شمش نرخ پروفیل آهن نرخ قوطی نرخ پروفیل قوطی نرخ قوطی آهن

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics