پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

استخراج سرب سنگين ترين فلز زمين(فیلم)

1396/12/10

 
 
سفری خواهیم داشت به مرکز زمین در اعماق یکی از بزرگترین معادن آمریکا تا یکی از نخستین فلزات شناخته شده برای بشر را از قلب خاک بیرون بکشیم عنصری ضروری برای ساخت خودروها ماشین های گلف و حتی مهمات.
سفری به اعماق زمین در جستجوی یکی از نخستین فلزاتی که توسط انسانها استفاده شده و برای دست یافتن به این فلز به یکی از بزرگترین معادن زیرزمینی در آمریکا شمالی حفر شده می رویم کیمیاگران قرون وسطا یا همان استادهای هنرهای سیاه قرن ها بر این باورند که این فلز می تواند به طلا تبدیل بشود.اما امروزه اون را برای ساخت گلوله و باطری ، سقف و سپرهای ضد پرتو حیاتی می داند سرب یکی از سنگین ترین فلزات رو زمین است اما استخراج آن از دل زمین یک چالش واقعی است.
کلی مک نیل CLAY McNAIL سرپرست معدن در کارگاه براشی کریک تمامی ماشین ها در اینجا تعمیر و مونتاژ می شوند و همه در اینجا صبحانه و نهار می خورند همه این تجهیزات از اون حفره 2 متر در 3 متر پایین آمده است.
امروز کلی مک نیل به همراه دو زمین شناس در نواحی دورتر از معدن همراهی می کند تا به جستجوی در رگه های تازه از سرب یا به عبارت دقیق تر گلینا بپردازند یعنی همان ماده معدنی که سرب از آن استخراج می شود پنجاه سال معدن کاری باعث به وجود آمدن این مسیر پر پیچ و خم و عجیب شده است ستون های عظیم از سنگ های دست نخورده باقی گذاشته است تا سقف اینجا را سر پا نگه دارد .
الان داریم در تونلی حرکت می کنیم که حدود شش و نیم تا هفت کیلومتر طولشه و درست به وسط معدن براشی کریک می رودما هیچ سطح مشخصی برای معدن نداریم ، بلکه به طرف بالا، پایین و در جهت های مختلف معدن رو حفر می کنیم تا محل قرار گیری سنگ معدن رو دنبال کنیم.
زمین شناسان کری هرینگ و وین واتر تا بحال با ماشین این مسیر را طی کردند اما وقتی از مسیر اصلی خارج بشوند حرکتشان خیلی سخت تر خواهد شد. روزانه میلیون هلیتر آب زیر زمینی به داخل معدن نشت می کند پمپ های بسیار بزرگی مرتبا در حال کار هستند تا از سیل در تونل ها جلوگیری کنند.
اگر بدانید دنبال چه چیزی باشید پیدا کردن گالینا کار مشکلی نیست گالینا علاوه بر سرب حاوی مقادیر نقره می باشد که در نتیجه مقابل نور خورشید می درخشد. ظاهرا رگ های جدید از سرب را کشف کردن و باید گروه وارد عمل بشود.صدای غرش یک هیولای فلزی در تونلها طنین انداز می شود هیولای پر سروصدا با چشم های درخشان که تلوتلو از پیچ وارد می شود. رسیدن این خودرو هیدرولیک به اینجا 2 ساعت طول می کشد اما اکنون به کار خودش سرعت می دهد دو بازوی حفاری پر قدرت آن شروع به ایجاد سوراخ های عمیق در دیواره می کند ایجاد سوراخها و به کار گذاشتن مواد منفجره 3 ساعت طول می کشد.
کلی سرپرست معدن و برای روشن کردن فتیله از راه می رسد انگار مانند چیزی است که در فیلم ها میبینیم با ید آن را روشن بکند و بعد سرپناه بگیرد.اگر به موقع فرار نکنید دچار دردسر خواهید شد کلی به اندازه پانصد متر بین خودش و نقطه انفجار فاصله ایجاد می کند. این انفجار رو می شود از فاصله هزار متری نیز احساس کرد چهار صد تن سنگ دونومیت که شامل سنگ سولفید سرب است در کف تونل پخش می شود کلی لودرهای پیش کاوو کامیونهای کمپرسی رو فرا می خواند در هر بارگیری چهل تن سنگ با احتیاط در تونل های باریک جابهجا می شوند اونها باید این سنگ ها را به کارخانه استخراج سرب در روی سطح زمین ببرند اما پیش از بالا رفتن به طرف پایین حرکت کنند و در عمق بیشتری از زمین فرو بروند.در اینجا کامیونها در مسیر رفتن به حفره ای دیگری درون زمین هستند. سنگ ها پنجاه متر دیگر درون زمین داخل می شوند در حالی که سنگ ها به انتهای حفره می روند به وسیله ای زنجیرهای بسیار بزرگ جمع می شوند هر حلقه فولادی این زنجیر تقریبا پنجاه کیلو وزن دارد زنجیرها سنگ های غنی از سرب را به آروارهای بهترین سنگ شکن روی زمین یا شاید هم درون زمین هدایت می کنند.
اگر ساختمان های وایر استک را وارد عمل کرد و آن را با فشار وارد زمین کرده باز هم به این عمق نمی رسد. ما انتظاز داشتیم گروهی معدنچی قوی و نیرومند در این پایین ببیینم اما در عوض با جنوویب آشنا شدیم جنوویب وود بیش از یک دهه است که این هیولایی سنگ شکن قدیمی را مشغول کار نگه داشته است . را مشغول کار نگه داشته است این یک مبارزه است بین جنوویب و هیولا و جنوویب برنده همیشگی است.
دستگاه های سنگ شکن سنگ های خرد شده را به درون محفظه های بسیار بزرگی می ریزد که می توان در هر بار هشت تن از این به سطح زمین بیارند.روزانه ششصد مخزن از داخل زمین بالا آمده و خرده سنگ ها را به درون یک قیف بزرگ میریزندچینگ لیف به نحوه ای آنها را روانه یک تسمه نقاله می کند.
ماموریت بعدی جدا کردن سرب از دیگر سنگ ها می باشد ابتدا معجونی از مواد شیمیایی روغنی معروف به زانتاتو روی خرده سنگ می ریزند سپس خرده سنگ های چرب شده به درون این آسیه های چرخان می روند داخل این استوانه های بزرگ بولبولینگ های هست که سنگ های روغنی را به ماده ای آبکی تبدیل می کند بعد ماده آبکی به این مغزن شناور شاز فرستاده می شود این مغزن مثل یک جکوزی بسیار بزرگی عمل می کند و آب و حباب را با فشار بیرون می دهد مواد شیمیایی زانتاتو چرب جذب سولفید سرب می شوند اما آب آنها را دفع می کند بنابراین روغن سولفید سرب را به سطح جکوزی می برد سپس کف جوشان سیاه وغنی از سرب جدا شده و به اینجا فرستاده می شود.
در این مرحله مجموعه ای از صافی های بزرگ چرخان از میان این ماده ای لزج و چسبناک عبور داده می شود مکنده پر قدرت که درون صحفات قرار گرفته آب را همراه با روغن میمکد در حالی که چرخ ها می چرخند مکنده در جهت عکس آنها سولفید سرب را خشک کرده و به پودر تبدیل می کند سپس این پودر روانه ای تسمه نقاله شده و به سوی دیگری از کارخانه می رود اما این خاک سولفید سرب است و ما می خواهیم سرب خاص بدست بیاوریم و حالا زمانه ذوب کردن فلز و تسویه آنها است.
یک کوره ای دم شی عظیم به ظرفیت پانصد تن سولفید سرب حریف خوبی برای این هیولا نیست و در دمای هزار و دویست درجه سانتی گراد ذوب می شود و مسئولیت این کوره با کارشناس متالوژی است با ذوب شدن سولفید سرب ترکیب اون شکسته می شود ، گوگرد آن به گاز دی اکسید گوگرد تبدیل می شود و با دقت بیرون کشیده میشود انچه باقی می ماند سربه مایع جوشانی است که از شدت حرارت سرخ شده است.
سرب داغ و سرخ از کوره به خمره های بسیار بزرگی به نام دیگچه منتقل می شود وقتی که این مایع ته نشین بشود و شروع به سرد شدن بکند تمام ناخالصی های باقی مانده معروف به سرباره روی سطح آن شناور می شوند و در زیر سرباره چیزی بسیار خارق العاده وجود دارد مایع زیبا و به شدت سنگین که قیمت آن به اندازه ای خود زمین می باشد سربی با درجه خلوص 99.9% می باشد.
سرب مذاب به صورت به صورت شمش های فلزی سخت در می آید سپس این شمش ها بسته بندی می کنند و برای حمل آماده می کنند ممکن است که این شمش ها چندان سنگسن به نظر نرسند اما وزن هر کدام از بسته های شمش ده تن می باشد برای حمل ونقل به کامیونهای بسیار بزرگی نیاز است اما سرب خالص انقدر سنگین است که هر کامیون تنها می تواند تعداد کمی از قطعات را حمل کند کمربند سرب میسوری سالانه تقریبا صدوپنجاه هزار تن سرب خالص تولید می کند اما نکته عجیب اینجا هست که این میزان سرب تنها برای پر کردن 5 استخر کافی می باشد.
 

گروه صنعتی امیر کبیر استخراج سرب سنگين ترين فلز معادن آمریکا گلینا سنگ معدن مواد شیمیایی روغنی سولفید سرب دی اکسید گوگرد شمش های فلزی مستند استخراج سرب سرب

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics