پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

محصولات پوشش دار ایران و رشد ۴۲ درصدی تولید

1396/12/11

بر اساس گزارش ایر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ۱۰ ماه نخست امسال تولید محصولات فولادی پوشش دار ۲۶/۱ میلیون تن بوده است که در مقایسه با دوره مشابه رشد ۴۲ درصدی را نشان می دهد. نرخ ورق رنگی و گالوانیزه کشور تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است. کارخانه های داخلی تولید گالوانیزه تولید بخش بزرگی از محصولات فولادی پوشش دار را برعهده دارند و بیشترین متقاضی این محصولات کارخانه های داخلی تولید خودرو در کشور می باشند.

در بین کارخانه های فوق شرکت ورق خودرو چهارمحال بختیاری با ۴۰۰۰۰۰ تن در سال و تاراز چهارمحال نخستین دارنده خط تولید گالوالوم در ایران با ۶۵۰۰۰ تن در سال از  مصرف کننده های بزرگ محصولات پوشش دار بشمار می آیند. این دو کارخانه به شرکت فولاد مبارکه که بزرگ ترین شرکت تولیدکننده فولاد در ایران است وابسته هستند. همچنین لازم به ذکر است که ورق سیاه ایران نیز در این دوره ۱۰ ماه افزایش تولید را نشان می دهد.

تولید سالانه ورق سیاه رشد ۱۰ درصدی را نشان می دهد و به عدد ۶۴۱ میلیون تن رسیده این در حال اس که با کاهش صادرات ورق سیاه به اروپا روبرو هستیم. محصولات فولادی با رشد ۹ درصدی تولید سالانه عدد ۳۹/۱۶ میلیون تن را به ثبت رسانده اند. از این مقدار ۶۱/۹ میلیون تن متعلق به محصولات تخت فولادی است که سالانه ۱۶ درصد رشد داشته و ۰۸/۶ میلیون تن مربوط به محصولات طویل فولادی است که  سالانه ۶ درصد کاهش را نشان می دهد. بیلت و اسلب نیز سالانه ۱۹ درصد رشد تولید را ثبت کرده اند و میزان ۳۶/۱۸ میلیون تن را نشان می دهند . از این میزان ۹/۹ میلیون تن آن مربوط به بیلت و ۴۶/۸ میلیون تن آن متعلق به اسلب است .

ورق رنگی ترکیه و رشد صادرات آن

اداره آمار ترکیه گزارش هایی را منتشر کرد که نشان می داد میزان صادرات ورق رنگی ترکیه در دسامبر سال گذشته در مجموع ۱۱۲۴۱ تن بوده است که ماهانه۲/۳ درصد کاهش داشته و ۷/۵۴ درصد رشد سالانه داشته است بعلاوه مبلغی که از این میزان ورق رنگی صادر شده به دست آمده است در مجموع ۶/۱۰ میلیون دلار است  که افت ۱/۳ درصدی ماهانه و رشد ۷/۶۴ درصدی سالانه را نشان می دهد

صادرات ورق رنگی ترکیه  در سال ۲۰۱۷ رشد ۴۴/۴۴ درصدی داشته است و میزان ۱۳۶۶۱۰ تن را نشان می دهد حال آنکه این میزان صادرات ورق رنگی در مجموع ۱۲۶۷ میلیون دلار در آمد داشته است که ۵۷ درصد رشد سالانه را نشان می دهد. کشور بلغارستان نخستین مقصد صادراتی ترکیه است البته از نظر حجم صادرات که در سال ۲۰۱۷ میزان ۲۰۰۷۰ تن ورق رنگی بوده است . پس از بلغارستان کشور رومانی با ۱۴۴۱۶ تن و آمریکا با ۱۱۰۵۸ تن از  مقاصد اصلی ترکیه بشمار می روند .

ورق رنگی ترکیه و محدودیت واردات

گزارشات اداره آمار ترکیه نشان می دهد که واردات ورق رنگی ترکیه در دسامبر سال گذشته ماهانه ۷۶ درصد کم شده است و سالانه ۱۳۷ درصد رشد داشته است و میزان ۴۰۸۰ تن را نشان می دهد حال آنکه درآمد کسب شده از این میزان واردات ماهانه ۳/۶۴ درصد و سالانه ۳/۱۶۵ درصد رشد داشته است و رقم ۶/۴ میلیون دلار را نشان می دهد.

واردات ورق رنگی ترکیه در سال ۲۰۱۷ افت ۱/۶۱ درصدی سالانه را ثبت نموده و به نیزان ۳۳۴۲۲ تن رسیده است در حالیکه درآمد به دست آمده از این مقدار واردات در مجموع ۷/۳۶ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته ۲/۴۰ درصد افت را نشان می دهد. چین از نظر مقصد وارداتی ورق رنگی ترکیه جایگاه نخست را در سال ۲۰۱۷ داشته است، ورق رنگی وارد شده از چین میزان ۷۴۲۵ تن بوده است که سالانه ۶/۸۶ درصد رشد داشته است. پس از چین کشور بلژیک با ۶۷۰۰تن و ایتالیا با ۶۵۹۶ تن از مقاصد مهم  ترکیه بشمار می روند.

نرخ ثابت بازار داخلی ورق سیاه هند

با توجه به آنچه بازرگانان می گویند در طول هفته قبل در بازار داخلی هند نرخ ورق سیاه تنی ۶۸۹ درب کارخانه که به علت کم بودن فعالیت های تجاری ثابت بوده و تغییری نداشته است. یک بازرگان اهل بمبئی می گوید که در افت نرخ ورق سیاه در بازار داخلی هند کارخانه های فولادسازی بیشترین نقش را داشته اند و این به دلیل افت قابل توجه تقاضا و همینطور سهام است.

دلال های بازار نیز برای گرفتن سفارشات جدید جانب احتیاط را نگه می دارند. کارخانه های فولادسازی برای ماه مارس هیچ گونه نرخ گذاری ثابتی نداشته اند. سخنان دو تاجر از این حکایت دارد که  بازار علت حقیقی و محکم کاهش عرضه  توسط کارخانه های فولادسازی را نمی داند. همچنین این دو نفر افزودند که تنها علتی که می توان برای کاهش عرضه ورق سیاه در بازار داخلی مطرح کرد تعطیلی یکی از شرکت های تاتا استیل در شهر اودیشا می باشد .

گمانه زنی ها بر این اساس است که حداقل بعضی از کارخانه ها قصد دارند تا قبل از بالا رفتن نرخ ورق سیاه موجودی انبارهای خود را افزایش دهند تا بااین کار بودجه خود را تا انتهای سال مالی جاری افزایش دهند. پیش بینی برخی از تجار نشان می دهد که در ماه آتی نرخ ورق سیاه در هر تن افزایش ۸ دلاری را به ثبت می رساند.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ورق سیاه ورق سیاه چیست نرخ ورق سیاه قیمت ورق سیاه ورق رنگی ورق گالوانیزه ورق رنگی ترکیه صادرات ورق رنگی بازار ورق

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics