پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

تاثیرات بیشتر شدن قیمت واردات ورق بر نرخ پروفیل

1396/12/12

با توجه به گزارشات انتشار یافته ، در روزهای قبل قیمت واردات ورق زیر 3 میلی متر از 20 درصد به 10 درصد کاهش داشته است.نکته قابل عرض این می باشد که این کاهش تعرفه واردات ورق به سود تولید کنندگان لوله و پروفیل می باشد که مدعی شدند که فولاد مبارکه نیاز های آنها را تامین نمی کند. همچنین براساس این گزارشات، اطلاعاتی در مورد قیمت پروفیل ، قیمت پروفیل آلومینیم ، قیمت پروفیل ساختمانی ، قیمت پروفیل استیل ، قیمت پروفیل صنعتی منتشر شد.
طبق این گزارشات در مورخ چهارشنبه 9 اسفند ماه 1396 نرخ پروفیل استیل با ضخامت 1 نزدیک به 17200 تومان تحویل انبار اصفهان داده شده است. پروفیل استیل با ضخامت 1.25 نیز 17200 تومان در بازار عرضه شد.علاوه بر آن قیمت همین محصول با ضخامت 1.5 در بازار 17200 تومان بوده است.
همچنین با توجه به نظر فعالان فولاد، علیرغم بیشتر شدن نرخ ورق کلاف گرم B؛ تا بحال هیچ سیگنال رسمی مبنی بر بیشتر شدن قیمت پروفیل دریافت نکرده است. اما گفته می شود که بسیاری از فعالان فولاد با توجه به این وضعیت هیچ گونه خرید و فروشی را انجام نمی دهند و در حالت صبر و انتظار هستند و انتظار دارند که بازار در روزهای آینده شفاف شود و حالت متعادل برسد.

بازار بورس قوطی پروفیل 

علاوه بر آن خبر های دیگری در مورد نتیجه جلسه لوله پروفیلی ها با بورس کالا و تعدادی از نمایندگان فولاد مبارکه برای این که اندازه  واردات و مصرف واحد را شفاف سازی کند؛ از گوشه و کنارها به گوش مخاطبین می رسد که در ادامه مطلب به بررسی آن می پردازیم.در نشست و جلسه سندیکای لوله و پروفیل در بورس کالای ایران که دیروز برگزار شد، در جلسه قرار گذاشته شد که سازمان حمایت باید در مدت یک هفته قیمت ورق موجود در بازارجهانی و وارداتی را بررسی کند و همچنین باید این اطلاعات را به بورس کالا اطلاع دهد و در قدم بعدی باید انجمن لوله وپروفیل آمار مقدار مصرفی واحد های مختلف را ارائه دهد.
علاوه بر آن اگر بخواهیم اطلاعات خلاصه واری از وضعیت بازار مقاطع طویل فولادی در تاریخ نهم اسفند ارائه دهیم، باید گفت که در بخش مقاطع طویل فولادی بازاری ساکت و آرام شاهد بودیم که کمتر درخواست در آن قابل مشاهده بود که با توجه به کاهش قیمت در بخش شمش القایی احتمال دارد که برخلاف تحقیقات مخفیانه و نرخ های پیشنهادی جذاب در بعضی از این مبادی و علی الخصوص حواله های خریداری شده توسط تعدادی از واسطه ها؛ اما خرید و فروش هنوز هم به صورت کم انجام می شود. به طوری که به نظر می رسد در حال حاضر درخواست کمی در بازار داخلی، در وضعیت انتظار و سکوت قرار گرفته است.
همچنین، نکته قابل توجه این است که امکان این که در بازار داخلی قیمت ها کم نکرد فقط در یک حالت صورت می گیرد آن هم این است که دولت تعرفه ئاردات را بیشتر کند که نرخ محصولات فولادی وارداتی از تولیدات داخلی بیشتر شود اما براساس آمار ارائه شده تا کنون کاری انجام نشده است.

بازار سنگ آهن و تاثیر آن بروی انرژی 

البته همان گونه که بسیاری از کاربران می دانند در این بحث در اوایل امسال تعرفه واردات محصولات فولادی به صورت متوسط 15 درصد رسید اما نرخ محصولات داخلی مانند نرخ پروفیل ، میلگرد و تیرآهن و... با چنان کم شدن قیمت همراه بود که آن بیشتر شدن قیمت دیگر تاثیر ندارد و عملا خنثی شد. علت های این ادعا آماری است که چند وقت پیش انتشار یافته بود. بر اساس این آمار در دو ماه گذشته فولاد سازان کشورمان نرخ محصولات خود را با هر کیلو 200 تا 250 تومان کمتر، به فروش می رسانند و اکنون به نرخ های سال 1392 رسیده اند. در نتیجه باید نرخ اجزای آن نیز باید کم بشود.
اکنون دو موضوع در این مورد می باشد که یکی سنگ آهن و دومی انرژی می باشد. زمانی که نرخ نفت کاهش پیدا کرده است چرا نرخ گاز 80 درصد افزایش داشته است؟ باتوجه به توضیحات فنی واقتصادی صنعت فولاد، وفور سنگ آهن ، منابع سرشار گاز ، انرژی و.. مزیت های نسبی ما بوده است.
تولیدکنندگان ما در اوایل کار خود با همین مزیت های نسبی واحد های 500 هزار تنی ، و حتی یک میلیون تنی زده اند که با توجه به شرایط بین الملی می توان گفت غیر اقتصادی می بشاشد.از طرف دیگری اگر این تولیدکنندگان بخواهند با نرخ های جهانی و بین المللی محصولات خود را عرضه کنند ، هیچ کدام از تولید کنندگان نمی توانند به کار خود در این حوزه ادامه دهند و اجبارا باید تعطیل کنند.

صنعت فولاد کشور و معضلات زیاد این حوزه 

همچنین ، باید در ارتباط با تعطیلی فولاد سازان این موضوع را یادآوری کنیم که اگر فعالیت کارخانه ذوب آهن توقف داشته باشد، در ادمه آن بسیاری از واحد های زغال سنگ نیز باید تعطیلی را در دستور کار قرار بدهند و  اگر این کار انجام شود می دانید که چه وضعیتی در کشور به وجود می آید.در مراحل بعدی شاید کسی خریدار زغال طبس با گوگرد 1.82 نخواهد بود.
علاوه بر آن چنیدین استان کرمان ، سمنان ، یزد و مازنداران با این مشکل دست و پنجه نرم خواهند کرد. نیاز هست این نکته را نیز بگویم که اکنون در کارخانه ذوب آهن 20 هزار نفر به صورت مستقیم فعالیت می کنند اما برای این شرایط موجود باید یک کاری انجام شود زیرا در موضعیت بدی هستیم و متاسفانه صنعت فولاد در حال حاضر هیچ متولی و سرپرستی ندارد و یک نفر را تعیین نمی کنند تا با او مصاحبه شود.
با توجه به این شرایط بسیاری مصاحبه می کنند و این مشکلات ها دو برابر می کنند.در مورد دخالت دولت نیز باید گفت که در بعضی اوقات ورود و دخالت هم زیاد بد نیست.با گذشت زمان ، اگر تعطیلی باعث بشود تولید کنندگان فولاد دست بکشند ، فعالیت های سنگ آهن توقفی داشته باشد. البته با این شرایط به صادرات هم نیز باید توجه کرد اما بازار ، بازار جهانی و حدود 16 میلیون تن از 22 میلیون تن تولید داخل کشور را واحد های فولادی مصرف می کنند.
 

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر قیمت واردات ورق نرخ پروفیل قیمت پروفیل قیمت پروفیل آلومینیم قیمت پروفیل ساختمانی قیمت پروفیل استیل قیمت پروفیل صنعتی نرخ پروفیل استیل بازار بورس فولاد مبارکه انجمن لوله وپروفیل محصولات فولادی بازار سنگ آهن زغال سنگ

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics