پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

بازار بورس و افزایش نرخ انواع ورق های فولاد مبارکه

1396/12/13

در تاریخ هفتم اسفند ٩۶ محصولات فولاد مباركه در بورس كالا به این صورت مورد معامله شده است : نرخ ورق گرم HB با حجم ٣٩٨٢٠ تن نزدیک به ٢٦١٩٠ تومان گزارش شده است . ورق گرم HC با حجم ٢٥٣٠٠ تن نیز به مبلغ ٢٤٦٠٣ تومان معامله شده است . همچنین نرخ ورق گالوانیزه این کارخانه نیز با حجم ٢٧٠٠ تن نزدیک به  ٣٥٠٣١ تومان به ثبت رسیده است.

نرخ ورق گالوانیزه و سایر محصولات این کارخانه در حالی افزایش یافته است که مقامات بلند پایه اجرایی کشور، از جمله رئیس جمهور، ابلاغیه ای صادر کرده بودند که بر اساس آن در مدت زمان طولانی یعنی تا تاریخ خرداد ماه ۹۷ نباید  محصولات افزایش نرخ داشته باشد با این وجود مشاهده می کنیم که بعضی  شرکت های خصوصی از جمله فولاد مبارکه اصفهان دوباره نرخ محصولات خود را در بورس کالا افزایش داده اند

در تاریخ ۶ اسفند نشستی به منظور تنظیم بازار برگزار شد که ۴ نفر از معاونین وزیر در آن حضور داشتند و این موضوع  را تصریح نمودند که به دستور شخص رییس جمهور کارخانه های متفاوت نباید تا خرداد ماه سال آتی نسبت به افزایش نرخ محصولات خود اقدام نمایند. با این تفاسیر  مشاهده کردیم که کارخانه فولاد مبارکه نرخ پایه ورق گرم B را در حدود ۷۵ تومان بالا برد. این رشد نرخ در حالی است که در مقابل، نرخ ورق گالوانیزه هفت الماس در طول چند روز گذشته که ٧٠ تومان کاهش یافته بود، در حال حاضر با قیمت ثابت در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. 

افت وخیز نرخ ورق گالوانیزه دز کارخانه های متفاوت

نرخ ورق گالوانیزه هفت الماس با ضخامت ٠.۶ و عرض ١.٢۵ امروز در حدود ٣٧٨٠ تومان گزارش شده است. همینطور نرخ ورق گالوانیزه هفت الماس با ضخامت ٠.٧ و عرض یک متر نیز معادل ٣٨٠٠ تومان اعلام شده که در مقایسه با روز گذشته تغییری را نشان نداده و ثابت بوده است. بعلاوه ارزیابی های  چند روز گذشته عملکرد ورق گالوانیزه فولادی در بازار داخلی مشخص گردید . اخبار رسیده از این حکایت دارد که بازگشت طلایی قیمت سنگ آهن، موجب ایجاد افت و خیز در نرخ ورق گالوانیزه فولاد گشته است.

همچنین، در طول  هفته های گذشته متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی از کشور چین با خلوص ۶۲ درصد، از ۷۲.۵ دلار به مبلغی نزدیک به ۷۶ دلار هر تن سی اف آر رسید. همین مسئله موجب شده که همزمان با این اتفاق  نرخ ورق گالوانیزه فولاد کمی افزایش را نشان بدهد. قبل از این مسئله که بازار سنگ آهن در شرایط سکون به سر می برد، ورق گالوانیزه فولاد نیز با نرخ ثابت در دسترس خریداران بود.

گر چه در کل می توان گفت که در هفته قبل ، فاکتورهای دیگر مثل از تب و تاب افتادن نرخ ارز بر میزان تقاضا خریداران ورق های فولادی تاثیرگذار نبود. گرچه با این حال ، بعضی از تولید کنندگان ورق در کشور به دلیل این که به افزایش تقاضا در ماه آینده امیدوارند با رشد،نسبت به افزایش خرید مواد اولیه خود اقدام نموده اند.

کارشناسان شرایط بازار ورق گالوانیزه را چگونه پیش بینی می کنند

البته بایستی توجه داشت که افزایش آهسته نرخ ورق گالوانیزه فولاد و سایر محصولات فولادی در دیگر کارخانه ها در طول سه ماهه گذشته منجر به افزایش نرخ سنگ آهن در بازار داخلی نیز شده است . افزون بر این  تولید کنندگان ورق های فولادی کشور در شنبه هفته گذشته روز خوبی را سپری کردند چون تقاضا در بازار این محصول قوت یافته بود.

در وضعیت کنونی پیش بینی کارشناسان این است که دست اندرکاران حیطه نورد  نسبت به رشد احتمالی نرخ ورق گالوانیزه پس از تعطیلات واکنشی نشان نمی دهند.

همچنین آنطور که به نظر می رسد امروز در بازار معامله ای که چشمگیر باشد گزارش نشده است که دلیل آن نیز ممکن است نزدیک شدن به روزهای پایانی سال باشد ؛ به هر صورت برخلاف این که نرخ ورق گالوانیزه در بازار ثابت گزارش شده است و شاخص نرخ قراضه آهن نیز  امروز وضعیت ثابتی را نشان می دهد، اخبار حکایت از این دارد که بعضی از فعالان توزیعی از افزایش تقاضاهای مصرفی قابل توجهی به بازار گزارش می دهند.

البته این بار نوع این تقاضا ها متفاوتند که این مسئله نشان دهنده  پر رنگ تر شدن تدریجی  تقاضاهای آخر سال به بازار می باشد. همچنین بعضی از گزارشگران با مطرح نمودن سوالاتی از مشتریان خواستند تا علت این افزایش تقاضا را بفهمند و مشتریان اینگونه پاسخ دادند که به خاطر ترسی که از بالا رفتن نرخ ورق گالوانیزه در بازار پس از تعطیلات روز یکشنبه و بویژه نزدیکی به اسفند ماه به عنوان ماه آخر سال دارند تقاضای خود را افزایش داده اند.

وجوب تولید یکپارچه فولاد

تولید یکپارچه فولاد مسئله ای است که می توان به آن دست یافت به شرط آنکه زنجیره تولید فولاد در سایر واحد های تولیدی مثل فولاد ‌مبارکه تکمیل گردند، یعنی از سنگ ‌آهن تا ساخت ورق رنگی کامل بشود و به عبارت دیگر در واحد های بزرگ، موضوع معدن، فرآوری، گندله‌ سازی، احیا، فولاد سازی، ریخته‌ گری، نورد گرم، نورد سرد، ورق گالوانیزه و در نهایت ساخت و تولید ورق رنگی و قلع‌اندود در یک مجموعه متمرکز گردد.

تردیدی نیست که در این شرایط است که می توان با سایر کشورها به رقابت بپردازیم . یکی از مسئولین چندی پیش درمورد شرایط کنونی واحد های فولاد سازی کشور و دلیل ضرردهی آن ها با تاکید بر این مسئله که در حال حاضر فولاد ‌مبارکه در تمام قسمت‌ های خود با تمام ظرفیت و ضریب ۱۰۰ درصد در حال کار و تولید می باشد، گفت : ظرفیت بالقوه فولاد سازی‌ های کشور ۳۰ میلیون‌تن و ظرفیت بالفعل ۲۰ میلیون‌تن و متاسفانه ضریب به کارگیری ۶۶ درصد می باشد و این خود موجب می شود که واحد های تولیدی متضرر شوند.

تولید کنندگان بخش‌خصوصی به سود آوری، بالا رفتن کیفیت و بهره ‌وری بسیار اهمیت می دهند . یکی از کسانی که در این حوزه فعال است تاکید نمود: بایستی سرمایه ‌گذاران داخلی و خارجی را به سمت صنعت فولاد گرایش داد و آنها را به سرمایه گذاری ترغیب و تشویق نمود تا بتوان خصوصی ‌سازی واقعی را در این بخش انجام داد. او با اشاره به این که یکی از مدل‌های سرمایه ‌گذاری خارجی خرید فناوری‌ های جدید می باشد، خاطر نشان نمود: در حال حاضر تکنولوژی موج چهارم در دنیا در بخش فولاد بکاربرده می شود در حالی که بکارگیری فناوری موج دوم در صنعت فولاد کشور باعث شده که تاکنون نتوانیم در زمینه صادرات  به عرصه رقابت وارد شویم. 

صنعت فولاد کشور و خصوصی سازی آن

شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد در ابتدای اظهارات  خود خصوصی ‌سازی صنعت فولاد کشور را تصریح نمود و در ادامه خاطر نشان نمود: در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد از فولاد کشور را بخش های دولتی و نیمه دولتی تولید می کنند که این امر مشکلات متعددی را برای بخش‌خصوصی در مورد رقابت سالم بوجود آورده است . عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد همچنین به این مسئله که در چشم انداز ۱۴۰۴ باید به میزان ۵۵ میلیون تن فولاد دست یافت، اشاره نمود.

او سخنان خود را اینگونه ادامه داد: از این ۵۵ میلیون تن، چیزی نزدیک به ۲۵ میلیون تن باید صادر گردد. به همین خاطر است که یکی از موضوعاتی که در این مورد باید به آن توجه نمود این است  که اگر ما خواهان دستیابی به تولید فولاد میانی با ارزش افزوده بالا تر باشیم، لازم است صنایع پایین ‌دستی صنعت فولاد فعالیت خود را افزایش دهند که البته این امر به سرمایه‌ گذاری خارجی نیارمند است.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر محصولات فولادی محصولات فولاد مباركه بورس كالا نرخ ورق گرم ورق گرم HC نرخ ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان ورق گالوانیزه قیمت سنگ آهن بازار سنگ آهن سنگ آهن ورق های فولادی ورق سیاه چیست قراضه آهن انجمن تولید کنندگان فولاد چشم انداز ۱۴۰۴

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics