پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

میزان کارکرد بازار نبشی ناودانی در هفته فعلی

1396/12/16

اطلاعاتی تازه ای در روز دوشنبه 14 اسفند 1396 انتشاره یافت که شامل گزارشاتی در مورد تولید و نرخ نبشی و نرخ ناودانی در بازار داخلی بود.براساس این اطلاعات، نرخ نبشی تبریز ، بارگیری از کارخانه با سایز 4.5 (16.5 کیلویی) درحدود 2730 تومان اعلام شد.نرخ نبشی تبریز با همین اندازه (19 کیلویی) نیز در حدود 2720 تومان در دسترس خریداران قرار گرفت.همچنین نرخ نبشی 5 با وزن 15 کیلو گرم هم معادل  2600 تومان شده بود.
از طرف دیگر بازار هم نرخ نبشی 4 مشهد معادل 2540 تومان تعیین شده است.نرخ نبشی 5 مشهد نیز به 2540 تومان رسید. به نقل از خبر گذاری ها ، محمود اسلامیان در حضور خبرنگاران گفت: باید بدانیم که در ماه پایانی سال که هک الان در آن قرار داریم پیشنهاد ما به تولیدکنندگان فولاد این می باشد که عقب نشینی کردن از نرخ های فعلی به مصلحت صنعت کشور نمی باشد.
علاوه بر آن اکنون تعرفه واردات انواع شمش و کلاف، تیرآهن، نبشی و ناودانی 26 درصد، ورق گرم کمتر از 3 میلی متر 10 درصد، بیشتر از 3 میلی متر 15 درصد و ورق سرد 20 درصد و ورق های پوشش دار 26 درصد است.

مقاطع مرکب 

آمیختیگی از نیمرخ های نورد شده و ورق را مقطع مرکب می گویند.ستون های مرکب از جمع دو یا چند نیمرخ مثل IPE، ناودانی یا نبشی به کمک ورق های سراسری و پشت سر هم و یا تسمه های هم راستا یا اریب تهیه و تولید می شوند.
دلایل استفاده از مقاطع مرکب در ستون ها ، خوداری از دستیابی به نیمرخ IPB  یا قوطی به صورت تولید داخلی بیشتر سطح مقطع ستون، در وقتی که نیم رخ های نورد شده سطح مقطع نیاز نداشته باشد.بکار گیری شتابان و سهل تر مقاطع مکب نسبت به ستون های تولید شده از ورق.

مقاطع مرکب مشبک

دو روش برای بیشتر شدن مقاومت فشاری ستون ها موجود می باشد. بدین سبب بیشتر شدن ضخامت اندام مقطع و افزایش ابعاد (طول و عرض) مقطع اهمیت زیادی دارد.در ستون های بلند بیشتر شدن ضخامت تاثیر چشمگیری بر مقاومت فشاری نداشته و علت سنگینی و غیر اقتصادی شدن برنامه مورد نظر خواهد شد.در این وضعیت مناسب تر است که نیمرخ ها را با اندازه مناسب از یکدیگر تعیین کنیم و آنها را توسط ورق یا حتی تسمه (قید) به یکدیگر متصل شوند ، به این نحو ستون ها ، ستون مشبک می گویند.

روش سنتی

در روش سنتی ورق صفحه ستون به شکل منفصل از ستون همراه با پیچ مهاری بر روی شالوده قرار می گیرد. زمانی که اندازه صفحه ستو‌ن‌ها محاسبه می شود لازم است مینیمم فاصله میله مهاری از لبه کف ستون و مکان جاگذاری نبشی با ضخامت جوش لازم جهت نگه داشتن ستون، و همینطور ضخامت ورق‌های ستون و اندازه ستون را با تمرکز و دقت بررسی شود.
پس از آن بر اساس موارد ذکر شده، نصب نبشی و قرار گیری ستون به این شکل انجام می گیرد . بر روی صفحه ستون محل ستون و محل آکس آن مورد  بررسی و نظارت قرار می‌ گیرد . در ادامه نبشی ‌هایی به صورت عمود بر هم بر روی صفحه ستون جوش می شوند، سپس ستون را ثابت کرده و دیگر نبشی های مورد نیاز نصب می شوند و این نبشی هارا به صفحه ستون جوش می‌دهند. سرعت عمل و استقرار بهتر بخاطر تماس مستقیم به بال نبشی، و همین‌طور جوشکاری به گونه‌ای درست تر و اصولی تر از مزیت هایی هستند که عمود بر هم بودن دو نبشی روی صفحه ستون به ما می دهد.
افزون بر موارد فوق ، پیش از اینکه جوشکاری انجام گیرد لازم است ستون‌ ها را هم مبنا و عمود نمود و در دو طرف عمود بودن را مورد بررسی قرار داد. بعد از نصب ستون‌ ها بر اساس ارتفاع ستون و آزاد بودن سرستون، امکان دارد تا زمانیکه تیرها نصب شوند، ستون‌ها در اثر شدت باد و وزن خود حرکت‌هایی داشته باشند که امکان دارد تاثیر نامطلوب و در جوشکاری و اتصالات کف ستون‌ها ضعف هایی ایجاد شود. به همین خطر است که لازم است بعد از نصب به سرعت نسبت به مهاربندی موقتی ستون ‌ها که به وسیله میلگرد یا نبشی به شکل ضربدری انجام می شود، اقدام نمود. همچنین ، اکنون با اطمینان به زنجیره تامین گروه B؛ نبشی مورد نیاز  مجدد به بازار عرضه می شود. 

حاصل کارکرد زنجیره B در بازار مقاطع

چنانچه زنجیره تامین گروه B با ثابت نگه داشتن سطوح قیمتی کنونی بتواند اعتمادی را که به بازار  بازگشته را حفظ کند؛ امید به تداوم این تقاضای مطلوب حداقل تا روزهای پایانی هفته کنونی مسئله ای دور از ذهن نیست؛ اما اگر شرایط اینگونه رقم نخورد ودرصورتیکه درحوزه شمش القایی دوباره افت وخیزهای بی دلیل و متلاطم صورت بگیرد احتمال دارد تقاضای هوشمند شاخه های انتهایی زنجیره تامین یا تقاضای انباری دوباره صبر پیشه کرده و به نوعی تنها نقش تماشاگر را ایفا کنند.

زیرا نخست آنکه با فرض تفاوت نرخ ۴۷۰ تومانی شاخص نرخ قراضه آهن از حوزه شمش القایی و با توجه به رقم کسب شده ۲۲۰۰ تومان، و ۲۵۰ تومان فاصله قابل قبولی برای حوزه نورد از شمش القایی به رقم تقریبی و حدودی ۲۴۵۰ تومان را به ثبت خواهد رساند؛ که نسبت به قیمت میانگین فعلی نرخ میلگرد آجدار که نزدیک بع ۲۴۷۰ تومان اعلام شده است؛ مارجین شمش القایی به طور تقریبی روی مرز ماکزیمم و حتی شاید کمی بالاتر مشاهده شده و بنابراین افزایش بالاتر؛ موجب شده که اعتماد به مارجین را کم شود و تقاضای نه چندان آشفته را دوباره به حالت تدافعی در خواهد آورد که بازده  آن چیزی جز شکست در کسب آخرین فرصت برای جذب تقاضای انباری نبشی در بازار شب عید نمی باشد.
 

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر محصولات فولاد بازار نبشی ناودانی نرخ نبشی نرخ ناودانی نرخ نبشی 4 نرخ نبشی 5 مقاطع مرکب مشبک مقاطع مرکب شمش کلاف قیمت نبشی 5 قیمت نبشی 4 نرخ قراضه آهن قراضه آهن

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics