پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

علل روند کاهشی نرخ پروفیل برخلاف رشد نرخ ورق

1396/12/17

در طول روزهای جاری در مورد نرخ پروفیل و قوطی سوالات بسیاری مطرح شده است و این سوالات این گونه هستند که با توجه به معاملات اخیر انجام شده در بورس که باعث بالا رفتن نرخ اسلب و ورق کلاف گرم در بورس کالا شده است؛ چرا نرخهای کنونی بازار قوطی و پروفیل دارای روند نزولی هستند؟

مهمترین فاکتورهای موثر در این افت نرخ بنا بر منابع خبری به شرح زیر هستند  :

۱) بر اساس شواهد موجود سطوح نرخ پروفیل و قوطی فعلی برای سرمایه‌گذاری های لایه‌ های میانی و تا حد زیادی خروج سرمایه گذاری های واسطه‌گری از این حیطه جذابیتی ندارد

۲) رشد عرضه های بازار با استفاده از حوالجات موجودی که قبل تر در نرخ های پایین تری به وسیله بعضی از فعالان میانی بازار خریده شده و شتابزدگی این عرضه‌کنندگان برای وارد کردن این بارها به بازار برای کسب دوباره سرمایه که به نوعی رقابت منفی در میان آنها را بوجود آورده است.

۳) بر اساس روند کنونی، باور بیشتر فعالان این حوزه ها حاکی از رشد نرخهای وابسته به ورق کلاف گرم در زمانی نه چندان دور و بعد از اتمام حواله های خریده شده سابق خواهد بود؛ زیرا آنها اعتقاد دارند کف قیمت های جدید به هر حال با تمام شدن موجودی خریدهای کم قیمت گذشته ، قیمت آینده بازار را تعیین می کند.

نرخ محصولات فولادی در دومین روز هفته جاری از قبیل نرخ پروفیل افت و خیزهایی را به ثبت رسانده است اما قابل توجه است که ثبات و رکود در بازار این محصولات واضح و مشخص می باشد . حال آنکه در هفته جاری افزایش شدید نرخ ورق فولادی مشاهده شده است اما با این وجود نرخ پروفیل که به نرخ این محصولات نیز وابسته است و تغییر آنچنانی را تجربه نکرده است و بازار این محصولات در رکود به سر می برد .

نشانه های متفاوت بازار قوطی پروفیل در هفته جاری

با دید جامع تر به بازار فولاد متوجه می شویم که در طول هفته جاری در بعضی از درگاه های بازار آهن آلات بالا رفتن نرخ دیده شده است و در بعضی دیگر از این مبادی رشد نرخ را ثبت کرده اند در نتیجه نمی توان درمورد روند فعلی بازار و دورنمای هفته آینده به طور دقیق اظهار نظر نمود . بازار نیز در این بخش نشانه های متفاوتی داشته است که  نشانه هایی مثل افزایش نرخ شمش و رشد میزان تقاضا در روزهای انتهایی سال امکان دارد منجر به بالا رفتن نرخ  محصولات فولادی شود و نرخ ها را به طرف روند افزایشی پیش ببرد و از طرف دیگر مشکلات داخلی نیز امکان دارد از افزایش بیش از حد نرخ ها جلوگیری کنند.

افزون بر این در طول روزهای گذشته بیشتر فعالان بازار منتظرند که نرخ پروفیل و قوطی با توجه به رشد نرخ ورق روند افزایشی را در پیش بگیرد اما در کل روند بازار این محصولات خلاف پیش بینی ها عمل نموده و در این بازار رشد نرخ را نشان نداده است. همچنین در هفته جاری بغیر از مشاهده نشدن رشد نرخ در این بازار افت نرخ پروفیل آهن نیز دیده شده است. 

لوله و پذوفیل

آینده نامعلوم پیرامون تصمیمات اخیر نرخ گذاری پروفیل

هم اکنون پیچیدگی های زیادی در بازار قوطی پروفیل موج می زند به گونه ای که آینده روشن را نمی توان برای آن متصور بود . آن چه واضح می باشد این است که بعد از بالا رفتن نرخ محصولات فولادی در طول هفته قبل مشاهده روند کاهشی نرخها در هفته جاری چیزی دور از ذهن نبوده است اما با توجه به روند افزایشی نرخ ورق در هفته جاری پیش بینی ها مقداری تناقض داشته است .

در نتیجه روند کاهشی در بازار را نمی توان نشان دهنده وضعیت کل بازار دانست . بعلاوه با توجه به نزدیک شدن به روزهای انتهایی سال نیز می توان گفت احتمال افزایش میزان تقاضا در بازار داخلی قابل مشاهده است . حال آن که میزان تقاضای شب عید در طول روزهای اخیر در مقایسه با سال های گذشته بسیار کم می باشد و در نتیجه نه تنها نرخ ها بالا نرفته است بلکه ثبات و افت نیز در بعضی از درگاه ها دیده شده است.

دیگر مسئله مهم در بازار فولاد در روزهای جاری که فعالان بازار را بیمناک نموده تصمیمات رئیس جمهور آمریکا است و این تصمیم امکان دارد موجب روند افزایشی در نرخ محصولات فولادی از جمله پروفیل شود. بدین سبب هم اکنون در بازار آهن آلات با ابهامات زیادی مواجه هستیم که با توجه به نزدیک شدن به روزهای انتهایی سال تنها علتی که می توان برای افت وخیز نرخ محصولات فولادی برشمرد رشد میزان تقاضای زیر پوستی با توجه به روزهای انتهایی سال است.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر محصولات فولادی نرخ پروفیل قیمت پروفیل زد قوطی پروفیل اسلب ورق کلاف گرم ورق فولادی بازار آهن آلات نرخ پروفیل آهن بازار فولاد رئیس جمهور آمریکا

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics