پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

عامل موثر در افزایش نرخ ها موجودی بالای ورق سیاه در انبارهاست

1396/12/20

گزارش متال بولتن نشان می دهد که نرخ ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهای ) در تاریخ ۸ مارس با ۴۰ تا ۵۰ یوان کاهش در مقایسه با روز گذشته با قیمت ۴۰۰۰ تا ۴۰۳۰ يوان و در شمال چين( تيانجین) با ۵۰ یوان کاهش نسبت به روز قبل با قیمت ۳۹۴۰ تا ۳۹۶۰ يوان در دسترس خریداران قرار گرفته است .

بعد از اینکه اخبار مبنی بر رشد ۷۶,۵۰۰ تني در ذخاير ورق سیاه منتشر شد ، بازار  به سرعت عکس العمل نشان داده و با كاهش مواجه شدیم . ذخاير ورق سیاه در بازار نقدي ۱۳۲,۳۰۰ تن رشد داشته است و در انبارهاي فولادسازها ۵۵,۸۰۰ تن افت داشته است.

از هفته پیش نرخ ورق سیاه داخلي روند كاهشي را طی کرده است تا آنجا كه در شانگهاي ۱۶۰ تا ۱۷۰ و در تيانجين ۱۶۰ يوان افت داشته اند.

در بورس شانگهاي معاملات تحویل ماه می با کاهشی۶۳ یوانی که در مقایسه با روز گذشته مبلغ ۳۸۸۳ یوان را نشان می دهد. اکنون  هر ۱ دلار معادل با ۶٫۳۴ یوان است.

افت وخیز نرخ ورق سیاه بازار صادراتی چین

شاخص نرخ ورق سیاه صادراتی چين هم اکنون با ۰٫۹۶ دلار کاهش درمقایسه با روز گذشته به مبلغ ۶۱۱٫۰۴ دلار FOB ثبت شده است. وضعیت مشابهی در بازار صادرات نيز حاكم است و مشتريان با كم کردن نرخ هاي داخلي چين، سفارشهاي خريد خود را به حالت تعلیق در آورده اند.

نشست های داخلی واحدهاي نرخ گذاري فولادسازها در چين برگزار شده تا در ارتباط با نرخ گذاري تدابیر لازم را بیندیشند . احتمال دارد که در هفته آتی با تصميم بر کم شدن نرخ ها روبرو شویم.

شاخص سنگ آهن ۷۳٫۲۳ دلار

 بر اساس گزارشات متال بولتن در تاریخ  ۸ مارس شاخص سنگ آهن وارداتی چین از استرالیا با کاهش ۲٫۶۱ دلاری مواجه شد و مبلغ  ۷۳٫۲۳ دلار CFR را ثبت کرده است .

در دومین روز پیاپی معاملات سنگ اهن و مواد اوليه در بورس با کاهش ۲٫۹ تا ۳٫۸ درصدی روبرو شده اند و در میان آنها سنگ آهن در بورس داليان با کاهش ۱۷ يوان مقدار ۵۰۰٫۵ يوان معادل ۷۹ دلار را ثبت کرده است.

همه فعالان بازار امیدوار و منتظر بازگشت تقاضاي فولاد به روند صعودی می باشند.

بازگشت دوباره چینی ها بعد از تعطیلات سال جدیدشان آنگونه كه احتمال می رفت در بازار آهن آلات تقاضا را بالا نبرد. دلیل اینکه تقاضا افزایش نداشته است را  تا حدودی به کم بودن نقدينگي مورد نياز طرحهاي توسعه مرتبط می دانند .

ورق سیاه

بررسی بيلت تركيه

بررسی های متال بولتن در  ۸ مارس بيلت وارداتي به تركيه را ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار CFR اعلام نموده که در مقایسه به هفته گذشته  ۵ تا ۱۰ دلار افزایش را نشان می دهد .

تامين كنندگان CIS برای فروش پیشنهاداتی در محدوده ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار ارائه نموده اند حال آنکه خريداران ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار را پیشنهاد کرده اند.

در روزهای نخستین هفته کنونی محموله هايي از بيلت CIS به نرخ ۵۵۰ دلا CFR به تركيه فروخته شده اند. افزایش تقاضا و افت عرضه بيلت به بازار همراه با نرخ زیاد قراضه از دلایل افزایش نرخ بيلت CIS می باشند.

بازار داخلي و صادرات بیلت ترکیه

در چند روز گذشته بازار داخلي و صادرات نيز نرخ ها روند صعودی را طی کرده اند . مینیمم ۱۵,۰۰۰ تن بيلت در بازار داخلي تركيه با نرخ ۵۸۵ تا ۵۹۰ دلار EXW مورد معامله قرار گرفته است و در مقایسه با هفته گذشته ۱۵ دلار بالا رفته است كه ارزيابي متال بولتن نيز در همين محدوده نرخی قرار داشت.

سرانجام بررسی های متال بولتن از بازار صادرات در مقایسه به هفته گذشته ۱۰ دلار افزايش داشته است و مبلغ ۵۸۵ تا ۵۹۰ دلار FOB  را به ثبت رسانده است. خريد قراضه از ژاپن بخاطر دوری مسافت و تحويل سریعتر و تا چهار هفته جزء اولویتهای ویتنام است.

ورق سیاه

نرخ با ثبات ورق سیاه در آسيا

در پنجمين روز پی در پی و بخاطر افت حجم معاملات در آسيا مشاهده می شود که نرخ ورق سیاه تغيير نداشته است و بیشتر كارخانه هاي چيني نیز در  پيشنهادهای خود هيچ تغييري اعمال نکرده اند .

ارزیابی ها برای ورق گرم گريد  SS400  با ضخامت ۳ ميلي متر  به ازای هر تن فوب چین میزان ۶۱۱ تا ۶۱۳ دلار می باشد . ورق سیاه با همين گريد و اندازه با ترم تحويل سي اف آر جنوب شرق آسيا  به ازای هر تن میزان ۶۱۷ تا ۶۱۹ دلار است و همچنین در روز پنجشنبه هیچ معامله ی جديدي به ثبت نرسیده است .

پیشنهاد بیشتر فولادسازان چيني براي ورق گرم گريد  SS400 در نرخ ۶۲۰ تا ۶۳۵ دلار به ازای هر تن فوب چين تحويل ماه آوريل و يا مي مانده است و تغییری نداشته است . نرخ ورق سیاه در شمال و شمال شرق چين نیزبه ازای هر تن فوب چین تحويل ماه مي در گستره ی  ۶۳۵ تا ۶۴۰ دلار می باشد.

در بازار داخلی چین شانگهای نیز ورق سیاه گريد  Q235  با ضخامت ۵ و نيم ميليمتر ۴ تا ۴ هزار و ۲۰ يوآن که معادل ۶۳۲ تا ۶۳۵ دلار به ازای هر تن  تحويل درب انبار می باشد و ۱۷ درصد ماليات بر ارزش افزوده دارد . بیشتر معاملات  روز پنجشنبه در بازار بورس شانگهاي نيز براي ماه مي در نرخ ۳ هزار و ۸۸۳ يوآن منعقد شد كه در مقایسه با روز گذشته  ۶۳ يوان افت را نشان می دهد.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیرکبیر محصولات فولادی قیمت ورق سیاه ورق سیاه نرخ ورق سیاه بهای ورق سیاه فولاد ورق سیاه چين سنگ اهن بازار آهن آلات بيلت بيلت تركيه آهن قراضه بيلت CIS ورق گرم سي اف آر

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics