پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

آشنایی با تیر آهن

1396/12/23

تیرآهن یکی از پر کاربرد ترین پروفیل ساختمانی می باشد که گاهی در پروژه های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تیر آهن را با توجه به نسبت بال‌ها و عرض آن تقسیم بندی می کنند. این مقطع فولادی دارای دو شکل معمولی می باشد که اختصاراً به صورت I ویا NP  آن را می نویسند و تیر آهن بال پهن را نیزبا علامت H و یا IPB نشان می دهند که ارتفاع و بال مساوی دارد. بنابراین زمانی که قصد خرید تیر آهن دارید توجه داشته باشید که تیر آهن به سه شکل تیر آهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیر آهن INP (استاندارد چین و روسیه) و همچنین تیرآهن IPB (بال پهن) موجود است. تیرآهن معمولی IPE (استاندارد اروپا و ایران) وINP (استاندارد چین و روسیه) از ارتفاعی معادل ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر برخوردار است که لازم به ذکر است که این نوع تیر آهن بیشتر در دسترس خریداران قرار می گیرد و عموم مردم آن را بکار می گیرند. تیرآهن IPB (بال پهن) نیزاز ارتفاعی معادل ۱۰۰–۱۰۰۰ میلی متربرخوردار است. 

انواع تیر آهن

همان طور که گفته شد تیر اهن دارای انواعی است که بر این قرارند:
تیرآهن IPE : این تیرآهن معمولی و استاندارد I شکل که در ایران موجود است و بر طبق استاندارد اروپا ساخته شده وبال آن ضخامت ثابتی دارد.
تیرآهن INP : این تیرآهن نیز I شکل است با این تفاوت که ضخامت بال آن  با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کم می شود و این مقطع فولادی را منطبق براستاندارد کارخانه های روسیه و چین تولید می کنند.
تیرآهن IPB : این نوع تیر آهن که با عنوان H یا تیر آهن های عریض شناخته شده هستند که در آن نسبت به تیرآهن های IPE طول بال ها بلند تر است. مسئله ای که بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که زمانی که حرف V در کنار نام تیر آهن می آید به این مفهوم می باشد که تیر آهن از وزن سنگین برخوردار است، مثالاً IPBV یعنی تیرآهن عریض سنگین وزن و حرف L در کنار نام تیر آهن مشخص می کند که تیر آهن دارای وزن سبک است،مثلا IPBL  یعنی تیرآهن از نوع عریض سبک وزن می باشد.

موارد کاربرد تیر آهن

تیر آهن در ستون ها، خرپا ها، نعل درگاه ها، بیم ها، پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری کاربرد دارد. و به نوعی وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش های وارده بر سازه ای است که در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

تیر آهن

استانداردهای تیرآهن

غالباً کارخانه های تولیدکننده تیر آهن منطبق با دو استاندارد عمل می نمایند این استاندارد ها عبارتند از:

۱ – استاندارد IPE 

۲– استاندارد INP

۱ – استاندارد IPE: اکثر محصولات کشورهای اروپایی و ایران از این استاندار پیروی می کنند. واضح ترین ویژگی این نوع تیرآهن این می باشد که چنانچه از دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید ، بال‌های آن از ابتدا و انتها ضخامت کاملاً یکنواختی دارد. غالباً نقشه سازه هایی که مهندسان کشورمان طراحی می کنند مطابق با این استاندارد می باشد که این موضوع باعث شده که این نوع تیرآهن در میان مشتریان طرفداران بیشتری داشته باشد.
۲ – استاندارد INP : اکثر تیرآهن هایی که در کشور چین و روسیه تولید می شوند ازاین استاندارد پیروی می کنند. ویژگی واضح این نوع تیرآهن این است که بال‌ها در ابتدا نازک هستن و در انتها بتدریج ضخیم می شوند، به گونه ای که با نگاه کردن از سر تیرآهن به آن ضخامت بال‌ها را با شیب ملایمی خواهیم دید.

تیر آهن

انواع تیرآهن‌های وارداتی

هم اکنون هر دو نوع استاندارد در بازار ایران وجود دارد. تیرآهن‌های IPE وارداتی اکثراً به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و همینطور کشور کره تعلق دارد . اگر چه تیرآهن IPE کشور چین و روسیه نیز در بازار یافت می شود، اما با توجه به این مسئله  که این دو کشور هر دو نوع استاندارد را برای تولید تیرآهن بکار می برند، بنابراین گاهی اوقات مشتریان برای تشخیص IPE یا INP بودن محصول این دو کشور با مشکل مواجه می شوند. به طوری که در بسیاری موارد بعد از خرید و تخلیه کالا در محل ساخت و یا حتی بدتر از آن، بعد از ساخت نیمی از سازه به این موضوع پی برده اند که تیرآهن‌هایی که آن‌ها بکار برده اند ازنوع INP می باشد ، در صورتی که نقشه ی طراحی شده  بر اساس IPE بوده و بسیار متضرر گشته اند. شایان ذکر می باشد که عکس این قضیه نیز صادق است.

گروه صنعتی امیرکبیر محصولات فولادی تیرآهن تیرآهن چیست آشنایی با تیر آهن پروفیل ساختمانی پروفیل تیر آهن IPE تیر آهن INP تیرآهن IPB انواع تیر آهن کاربرد تیر آهن استانداردهای تیرآهن

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics