پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

فرارسیدن تعطیلات بازار فولاد زودتر از انتظار…

1396/12/24

در روزهای گذشته بازار محصولات فولادی مثل بازار تیرآهن در حال گذراندن رکود بوده اند. حال آنکه در روز سه شنبه بازارها بخاطر چهارشنبه آخر سال فعالیت خود را مقداری زودتر از موعد خاتمه داده اند و به همین خاطر است که هم اکنون آمار درستی برای شرح شرایط بازار در دسترس قرار ندارد. در روزهای کنونی نیز مانند روزهای آغازین هفته بازار محصولات فولادی روزهای آرامی را سپری می کند و در طول روزهای گذشته  نرخ تیر آهن و دیگر محصولات با ثبات همراه بوده است.

در طول روزهای کنونی دلار افزایشی را نشان نداده است و معاملات انجام شده  در بورس کالا نیز آنچنان جذاب انجام نگرفته است. در بازار محصولات فولادی آنچه قابل رویت می باشد این است که میزان معاملات در بازار افت داشته و نرخ محصولات فولادی از جمله تیرآهن با ثبات همراه بوده است. 

بعضی از درگاه ها هم مایل هستند که نرخ ها را کاهش دهند و بعضی از فعالان بازار نسبت به بازار سال آتی اظهار خوش بینی می کنند . بعلاوه هم اکنون مدت زمان زیادی باقی نمانده که فعالیت بازار پایان یابد و تا هفته جاری فقط معاملات موجود در بازار فولاد ادامه می یابد در روزهای جاری تنها نشانه ای که در بازار دیده می شود روند نزولی نرخ شمش است که منجر به کاهش نرخ بعضی از محصولات فولادی شده است و شواهد نشان می دهد که این اثرگذاری در سال آتی بیش از پیش قابل مشاهده است.

نشانه های منفی افت نرخ شمش در بازار داخلی

با توجه به اینکه در روزهای اخیر نرخ شمش در بازار جهانی و تحت تاثیر تصمیمات ترامپ بشدت رشد یافته است و همین موضوع موجب شده که تحلیل این بازار را در روزهای بعد از تعطیلات با مشکل همراه باشد . البته لازم به ذکر است که این اتفاقات در بازار جهانی و در روزهای کنونی قدرت اینکه قیمت محصولات فولادی مانند نرخ روز تیرآهن در بازار داخلی را آنچنان تحت تاثیر قرار بدهد ندارد و این عدم اثرگذاری بخاطر تعطیلی بازار فولاد می باشد . آنچه که واضح است این می باشد که ادامه تحلیل ها درمورد آینده محصولات فولادی و پیش بینی نرخ آن ها را باید به بعد از تعطیلات نوروز محول نمود.
البته بعضی از نشانه های رشد نرخ در سال کنونی نیز دیده می شود اما بخاطر تعطیلی بازار قدرت اثرگذاری بر نرخ محصولات فولادی را ندارد و بایستی دید که این نشانه ها بر نرخ های سال آتی چگونه اثر می گذارند . و در نتیجه نمی توان این نشانه ها را یک نشانه حتمی برای بازار فولاد بحساب آورد.
در هفته های آخر سال در بازار فولاد سیگنال های منفی از جمله افت میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی و نیز روند کاهشی نرخ شمش قابل مشاهده  است که به ثبات و یا افت نرخ های پیشنهادی از جمله نرخ تیرآهن اهواز و نرخ تیرآهن کرمانشاه منجر شده است . محسوس تر شدن فراز و نشیب های قیمت دلار در کنار روند صعودی نرخ  سکه نیز از با اهمیت ترین افت وخیز های بازار آینده داخلی کشور بوده است و پیش بینی فراز و نشیب بازارهای کالایی از قبیل بازار فولاد در هفته های آینده را  سخت تر کرده است.

بازار فولاد

ثبات نرخ تیرآهن به دنبال فراز و نشیب های  اخیر

با توجه به اینکه بازار فولاد در حال نزدیک شدن به روزهای انتهایی خود می باشد و می توان گفت که پنج شنبه هفته کنونی آخرین روز فعالیت این بازار محسوب می شود. در سال جاری مشاهده شد که بیشتر فعالان بازار سریع تر از آنچه که انتظار می رفت از بازار فاصله گرفتند و به پیشواز تعطیلات سال نو شتافتند . فعالان بازار بیشتر تمایل دارند که روزهای انتهایی سال حساب های خود را تسویه نمایند.
خرید از بازار فولاد در حال حاضر به نفع خریداران نیست و آن ها تمایل دارند در صورت اقدام به خرید کالاهایی مثل  شمش را خریداری نمایند چرا که هم اکنون این کالاها نرخ ارزانی دارند و افت و خیز های آن ها در طول سال آینده واضح نیست در نتیجه خریداران ترجیح می دهند بیشتر به طرف این محصولات بروند.
نرخ تیرآهن هاش و نرخ تیرآهن تبریز از جمله کالاهایی هستند که افت نرخ داشته اند. البته هم اکنون بیشتر تولیدکنندگان نرخ محصولات خود را ثابت اعلام کرده اند و همچنین تمایل دارند که در زمان فروش نیز برای مشتریان تخفیف هایی را قائل شوند . بایستی منتظر بمانیم تا ببینیم که با توجه به تمام نشانه های مثبت بازار و نشانه های منفی مانند افت نرخ شمش این بازار سال آینده  را چگونه آغاز می کند و علاوه بر این باید دید که دستور رئیس جمهور که حاکی از‌ جلوگیری از بالا رفتن نرخ ها می باشد بازار فولاد را در سال آینده با چه اتفاقاتی روبرو خواهد نمود.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیرکبیر محصولات فولادی بازار تیرآهن دلار تیرآهن بورس کالا قیمت تیرآهن نرخ شمش نرخ تیرآهن تیرآهن اهواز تیرآهن کرمانشاه بازار فولاد تیرآهن تبریز

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics