پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

ادامه روند افزایشی نرخ محصولات تخت در بازار جهانی فولاد

1396/12/25

گزارشات بعضی از منابع نشان می دهد که نرخ ۵۸۰ دلار FOB برای ورق سیاه براي اروپايي ها قابل قبول می باشد . فایننشال تریبون از متال بولتن نقل می کند :

شواهد نشان می دهد که این خبر منطبق بر گزارش ۷ مارس متال بولتن یا چهارشنبه هفته قبل گردآوری شده است ؛ گزارش امروز متال بولتن نشان می دهد نرخ ها باز هم نسبت به هفته قبل رشد داشته است.

تداوم روند افزایشی قیمتهای صادراتی بیلت و اسلب

در هفته ای که به ۷ مارس منتهی شد قیمت صادراتی بیلت فولادی و اسلب ایران، به واسطه انجام گرفتن پیش خریدها با نرخ های بالاتر بخاطر تداوم روند افزایشی بازارهای جهانی و افت دسترسی به مواد اولیه، ادامه یافت.

متال بولتن در ارزیابی قیمت هفتگی در مورد بیلت صادراتی ایران به سمت بالارفتن نرخ ها و در گستره ی ۵۱۸ الی ۵۲۰ دلار به ازای هر  تن فوب در تاریخ ۷ مارس در مقایسه با قیمت های هفته گذشته که به ازای هر تن فوب ۵۱۰ الی ۵۲۰ دلار بوده است.

منابع خبری اعلام می کنند چندین محموله در گستره ی قیمت های ذکر شده  را کشور های خاورمیانه و آسیای شرقی خریداری نموده اند.

یک تاجر محموله بیلت ۴۰،۰۰۰ تنی را با قیمت ۵۲۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر جنوبی ایران را برای فروش به عمان پیش خرید نموده است.

در اندونزی نیز افرادی اقدام به پیش خرید یک محموله بیلت صادراتی ایران را با قیمت ۵۵۰ دلار به ازای هر تن cfr معادل با ۵۲۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر جنوبی ایران نموده اند.

قیمت هفتگی اسلب صادراتی ایران به ازای هر تن فوب همراه با رشد نرخ به مبلغ ۵۴۰ دلار، در تاریخ ۷ مارس و نسبت به بازه ی ۵۱۵ الی ۵۳۵ دلار به ازای هر تن فوب قیمت قبلی ارزیابی شده است.

شرکت فولاد مبارکه که بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت و تامین کننده اسلب کشور محسوب می شود؛ در مناقصه اخیر اسلب صادراتی خود را با قیمت ۵۴۰ دلار به ازای هر تن فوب به آسیای جنوب شرقی فروخته است. 

جهش نرخ اسلب CIS

متال بولتن  گزارش می دهد که در هفته ای که به ۱۲ مارس منتهی شد شاخص اسلب صادراتي CIS جهشی ۲۵ دلاري را تجربه نمود و مبلغ ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار FOB درياي سياه را به ثبت رساند.

هم اکنون شركت Metinvest اوكراين برای اسلب خود به تركيه مبلغ ۶۱۰ دلار CFR را پیشنهاد داده است كه در حدود ۵۹۰ دلار FOB درياي سياه می باشدد.

با وجود اینکه در هفته کنونی هنوز خريداران نرخ پیشنهادی خود را مطرح نکرده اند ولی منابع  مطلع اعلام می کنند که بالا رفتن نرخ محصولات تخت موجب شده که مشتريان ترك نرخ ۶۰۰ دلار CFR را بپذیرند.

محصولات فولادی

رشد خرید در بازار داخلی چین و ثبات نسبی نرخ ورق سیاه

متال بولتن گزارش می دهد که در ۱۳ مارس ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهاي) با ۲۰ یوان افت نسبت به روز قبل به مبلغ ۳۹۴۰ تا ۳۹۶۰ يوان و در شمال چين ( تيانجین) نسبت به روز گذشته تغییری نداشته و به مبلغ ۳۸۸۰ تا ۳۹۰۰ يوان در دسترس خریداران قرار گرفته است. 

ورق سیاه در بورس شانگهاي در  معاملات تحویل ماه می با کاهش  ۱۰ یوانی نسبت به روز گذشته با نرخ ۳۸۱۱ یوان اعلام شد. هم اکنون هر۱ دلار معادل ۶٫۳۳ یوان است .

فراز و نشیب بازار صادرات

امروز شاخص نرخ ورق سیاه صادراتی چين با افت ۱٫۷۵ دلارنسبت به روز گذشته به مبلغ ۵۹۱٫۰۳ دلار FOB اعلام شد.

کره جنوبی محموله ای ۲۰۰۰ تنی را با نرخ ۶۰۸ دلار CFR خریداری کرده است که ۱۵ دلار کرایه حمل نیز دارد.

نرخ پیشنهادی تاجران چینی برای ورق سیاه در روز سه شنبه ۱۲ مارس مبلغ ۶۱۰ دلار و همچنین نرخ پیشنهادی تولید کننده های کلاف گرم ۶۱۵ تا ۶۲۰ دلار FOB بوده است که امکان دارد تولید کننده ها به مشتریان ۵ تا ۱۰ دلار تخفیف بدهند.

محصولات شرکت ANFENG در هفته کنونی در بازه ی ۵۸۵ تا ۵۹۰ دلار CFR به ویتنام فروخته شده است. نرخ پیشنهاد فروش این تولید کننده به ویتنام با ۵۸۸ دلار CFR ادامه می یابد.

آيا كنسرسيوم خريد ايلوا توسط ارسلورميتال می تواند در اين بازار تغییری ایجاد کند.

پس از اینکه گزارشات فراوان در مورد مشكلات بهداشت و محيط زيست در شركت ايلوا در سال ۲۰۱۳ منتشر شد اين شركت با شرايط ویژه ای ادراه می شد تا اينكه دولت در سال ۲۰۱۵ این شرکت را به کنترل خود درآورد تا بتواند مقدمات فروش آن را مهیا نماید.

شایان توجه است که این کار فعالیت دو کوره و در مدت زمانی سه كوره بلند از ۵ كوره اين كارخانه را متوقف نمود و باعث شد توليد این کارخانه در سال ۲۰۱۵ به مقدار ۴٫۷ ميليون تن کاهش یابد . اين كارخانه  در سال ۲۰۱۶ تولیدی معادل ۵٫۸ ميليون تن داشت كه این مقدار فقط ۵۰ درصد ظرفيت اين كارخانه مي باشد.

با توجه به اين مشكلات در بازار داخلي نياز بازار به وسیله واردات فراهم مي شد.در بین کشور های اروپایی به طور سنتي ايتاليا و اسپانيا به واردات بسیاروابسته هستند.

۴۰ درصد مصرف ظاهري محصولات تخت در اسپانیا را بوسیله واردات فراهم مي کنند، حال آنکه سهم آلمان برای واردات ۱ تا ۲ درصد می باشد و فرانسه یکی از صادر كننده های عمده فولاد محسوب می شود.

ورق سیاه

ثابت شدن شرایط ایلوا و افت واردات

سهم واردات جهت تامین تقاضاي داخلي در سالهاي ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ مقدار ۱۵ درصد بود . ولی به وجود آمدن یک سری مشكلات براي ايلوا اين سهم به ۳۵ درصد افزایش یافت.

در دوسال گذشته و با ثابت شدن وضعیت ايلوا سهم واردات کم شد ولی در سال ۲۰۱۸ مجدادا واردات روند صعودی را در پیش خواهد گرفت. باز هم ايلوا با مشكلات توليد دست و پنجه نرم می کند و بعضي از منابع می گویند که توليد اين شركت تا ۴٫۵ ميليون تن کم  خواهد شد.

تمام سعی و تلاش شركت ارسلور ميتال بر این است که تولید ایلوا را بالا ببرد و سهم واردات را باز پس گیرد .سعی این شركت بر این می باشد که با واردات اسلب و ورق سیاه تا سال ۲۰۲۳ فروش محصولات نهايي ايلوا را به ۹٫۵ ميليون تن در سال افزایش دهند.

به اين خاطر كه توليد فولاد خام ايلوا به  ۶ ميليون تن محدود می باشد به واردات اسلب و ورق سیاه نیاز است. با توجه به برنامه بعد از اینکه مشكلات زيست محيطي ايلوا مرتفع بشود توليد فولاد خام آن به ۸ ميليون تن رشد می یابد.

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیرکبیر محصولات فولادی بازار جهانی فولاد ورق سیاه ورق سیاه چیست بیلت اسلب تعریف ورق سیاه اسلب CIS نرخ ورق سیاه قیمت ورق سیاه

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics