پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

فولاد سازهای کوچک در CIS با مشکل کمبود الکترود مواجه شدند

1396/06/10

به گزارش گروه صنعتی امیر کبیر ،سهم تولید فولاد به روش قوس در CIS به ۲۵ درصد می رسد و تولید کنندگان کوچک این منطقه با مشکل کمبود الکترود مواجه شده اند.


روسها سهم تولید به روش قوس خود را در سالهای اخیر به ۳۰ درصد کل تولید افزایش داده اند و به در معرض آسیب بیشتری از کمبود الکترود قرار گرفته اند. در مقابل اوکراینی ها ۷ درصد کل تولید فولاد را به روش قوس الکتریکی تولید می کنند.


توان محدود تولید کنندگان داخلی


تولید کنندگان داخلی الکترود CIS توان تامین نیاز فولاد سازهای منطقه را ندارند و تنها ۲۲ تا ۲۵ درصد نیاز روسها و اوکراینی ها را تامین می کنند. بقیه نیاز الکترود تولید کننده ها از طریق واردات و عمدتا از چین تامین می شود.با کاهش عرضه الکترود از سوی تامین کنندگان چینی واردات الکترود CIS کاهش یافته و منابع تامین جایگزین برای پوشش دادن کمبود ایجاد شده وجود ندارد.با اینکه تولید کنندگان داخلی CIS با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند، نتوانسته اند کمبود بازار وا جبران کنند.به نقل از کارشناسان بازار هیچ سهمیه ای برای تحویل به مشتریان تا آخر سال ۲۰۱۷ و سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ وجود ندارد.


فولاد سازان کوچک در معرض خطر بیشتر


تولید کنندگان بزرگ فولاد با داشتن قراردادهای خرید بلند مدت با تامین کنندگان، با مشکل کمبود الکترود مواجه نیستند اما تولیدکنندگان کوچک که قبلا با وجود عرضه کافی در بازار نیاز روز خود را تامین می کردند با مشکلاتی مواجه شده اند. این تولید کنندگان کوچک با نداشتن منابع مالی کافی از صرف هزینه از خرید الکترود و ذخیره در انبار خودداری می کردند.


تولیدکنندگان قوس الکتریکی در روسیه با افزایش قیمت الکترود در شرایط ضعیفتری نسبت به تولیدکنندگان کوره بلندی دارند. طبق برآورد متال اکسپرت، تولید بیلت به روش قوس ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه تولید بیشتری نسبت به کوره بلند دارد.


آیا تا سال ۲۰۱۸ مشکل عرضه الکترود حل می شود؟


برخی از کارشناسان بازار معتقدند در سال ۲۰۱۸ با روشنتر شدن وضعیت تولید الکترود در چین و راه اندازی ظرفیتهای جدید مشکل کمبود الکترود در بازار برطرف شود.اما همه تا این حد خوشبین نیستند. از یک سو افزایش قیمت بازار نقدی الکترود بر قراردادهای خرید بلند مدت نیز تاثیر خواهد گذاشت و هزینه تولید فولادسازها افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر نگرانی مصرف کنندگان الکترود از تکرار این شرایط در آینده باعث شده در خریدهای خود بیش از نیاز خود ثبت سفارش کرده و مقداری به عنوان ذخیره در نظر بگیرند. به این ترتیب کمبود الکترود بازار طولانی تر خواهد شد.


منابع محدود کک سوزنی


کک سوزنی که ماده اولیه تولید الکترود گرافیتی است در تولید باتری های لیتیمی خودروهای الکتریکی نیز مصرف می شود. کک سوزنی از نفت با کیفیت ویژه تولید می شود و در دنیا ذخیره اندکی از این نوع نفت با کیفیت باقی مانده است. طبق اعلام شرکت Graphit India ظرفیت باقیمانده کک سوزنی در دنیا ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزارتن بر آورد می شود و برای تولید ۱ تن الکترود ۱ تن کک سوزنی مورد نیاز است.

 

فولاد تولید فولاد الکترود کک سوزنی تولید کنندگان بزرگ فولاد قوس الکتریکی بازار فولاد

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics