پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

رقابت تندو تیز بر سر قیمت ورق سیاه

1396/09/08

قیمت ورق سیاه و بازار رقابتی 

برخی آمارهای منتشر شده توسط اتحادیه تولید ‌کنندگان آهن آلات کشور ایران نشان دهنده این واقیعت است که در نیمه ابتدایی سال ۹۶ صادرات ورق فولادی که شامل ورق سیاه نیز می باشد ۲۵ درصد افزایش داشته و به میزان ۶/۱ میلیون تن رسیده است. این اتحادیه نیمی از کل عرضه آهن آلات نیمه کار شده کشور را بر عهده دارد.

با این حال برخی از اخبار شنیده شده حاکی از آن است که ایران تصمیم دارد از این آمار نیز بالاتر رفته و طی یک ماه منتهی به ۲۱ ماه مارس سال آینده میلادی، میزان ورق سیاه صادراتی خود را به میزان ۳۰/۵ میلیون تن برساند که این رقم نسبت به ۷۴/۳ میلیون تن ورق صادر شده به میزان ۴۲ درصد افزایش یافته است.

انتظار می‌رود که از مجموع محصولات صادراتی نیمه تمام ورق فولادی و از جمله ورق سیاه حدود ۷۰-۶۰ درصد صادرات را به خود اختصاص دهد. در روزهای ابتدایی ماه نوامبر، ورق سیاه ایران با قیمت ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار در به ازای هر تن برای تحویل روی عرشه به خریداران خارج از کشور پیشنهاد گردید.

بازار وارداتی ورق سیاه

طبق آمار منتشر شده طی همان مدت یک محموله ورق فولادی به ظرفیت ۲۰ هزار تن توسط یک تاجر با قیمتی معادل ۴۸۰ دلار به ازای هر تن به کشور تایلند فروخته شد. این قیمت شامل هزینه حمل کالا نیز بوده است. با در نظر گرفتن هزینه حمل کالا به میزان ۲۵ تا ۳۰ دلار به ازای هر تن این قیمت معادل ۴۵۵-۴۵۰ دلار به ازای هر تن می شود.

هم چنین یک محموله وارداتی از کشور روسیه به جنوب شرقی آسیا گزارش شده که قیمت ورق سیاه پیشنهادی در آن کمی پایین تر از ۵۰۰ دلار به ازای هر تن به فروش رسیده است. این قیمت شامل هزینه حمل کالا تا مقصد نیز می باشد. هم چنین قیمت ورق‌ فولادی کشورهای مستقل اتحادیه ای به صورت تحویل روی عرشه ۴۷۵-۴۷۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده است.

دلیل قیمت پایین برای ورق سیاه تولیدی صادراتی ایران و نیز رقابتی بودن محصولات فولادی ایران را می‌توان منابع طبیعی ارزان در ایران و نیز کاهش تقاضای داخلی ورق فولادی عنوان کرد.

بازار صادراتی ورق سیاه چین

شاخص قیمت ورق سیاه صادراتی متال بولتن روز گذشته با افزايش ۵٫۷۵ دلار به ازای هر تن نسبت به روز قبل به ۵۵۷ دلار به ازای هر تن FOB رسید. شركت Hebei قيمت فروش كلاف گرم خود را در روز دوشنبه ۵۶۵ دلار به ازای هر تن FOB تعيين كرد كه ۵ دلار بالاتر از هفته قبل است و قيمت پيشنهادي شركت Shagang در سطح ۵۶۰ دلار به ازای هر تن FOB بدون تغيير باقي ماند.

به دليل اينكه قيمت ورق سیاه پيشنهادي خريداران همچنان ۵۵۰ دلار به ازای هر تن است در روز جاري هيچ معامله اي به ثبت نرسيد. در بازار آتی قیمت ورق سیاه تحویل ماه مي  با ۲۲ یوان به ازای هر تن كاهش نسبت به روز قبل به ۳۸۴۰ یوان به ازای هر تن رسيد. امروز هر ۱ دلار به ازای هر تن برابر با ۶٫۶۰  یوان به ازای هر تن می باشد

افزايش قيمت شاخص  بيلت کشورهای مستقل اتحادیه ای

با پذيرش قيمتهاي جديد صادر كننده ها شاخص بيلت صادراتي CIS روز دوشنبه ۲۷ نوامبر با ۴ دلار افزايش به ۴۶۶ دلار به ازای هر تن FOB درياي سياه رسيد. به گفته يكي از فولادسازهاي اوكرايني در اواخر هفته قبل محموله اي ۱۵,۰۰۰ تني از بيلت به قيمت ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار به ازای هر تن FOB درياي سياه به مصر فروخته است.

يكي از فعالان بازار در مورد فروش بيلت در قيمت مذكور اطمينان نداشته و اشاره كرد در هفته گذشته پيشنهاد فروش ۴۸۰ دلار به ازای هر تن CFR يا ۴۶۰ دلار به ازای هر تن FOB وي در اوايل هفته قبل از سوي خريداران مورد پذيرش قرار نگرفته بود. با اين حال در روز جمعه يكي ديگر از فولادسازهاي اوكرايني ۳۰,۰۰۰ تن بيلت به مقاصد مختلف به قيمت ۴۶۵ دلار به ازای هر تن FOB درياي سياه فروخته است

ثبات قيمت ورق سیاه وارداتي به ويتنام

به گزارش متال بولتن قيمت ورق سیاه وارداتی با مصرف نهايي نورد مجدد گريد SAE1006 ضخامت ۲-۳ ميليمتر و گريد هاي معادل آن به ويتنام در هفته منتهي به۲۷ نوامبر بدون تغيير نسبت به يك هفته قبل ۵۵۲ تا ۵۶۵ دلار به ازای هر تن CFR ارزيابي شد. در ويتنام روند قيمت ها به اندازه ديگر بخش هاي آسيا رو به رشد نبود و پيشنهادهاي خريداران برای قیمت ورق سیاه در مناقصات در محدوده ۵۵۰ تا ۵۵۵ دلار به ازای هر تن CFR قرار داشت و مصرف كنندگان نهايي با داشتن ذخيره كافي در انبارهاي خود عجله اي براي خريد نداشتند.

پيشنهاد هاي فروش تامين كنندگان از روسيه، چين و هند در محدوده ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار به ازای هر تن قرار داشت و با محدود بودن تقاضاي خريد در هفته گذشته  معامله اي به ثبت نرسيد. كارشناسان معتقدند براي تقاضاي ورق سیاه پيش بيني چندان دقيقي نمي توان كرد و با  نزديك شدن به پايان سال انتظار مي رود خريد  ورق سیاه در ويتنام با كاهش مواجه شود.

 

 

مرکزآهن

ورق سیاه قیمت لیست قیمت افزایش قیمت ورق سیاه

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics