پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

تعرفه ها باید در بازار تنظیم شود !

1396/09/14

پیش از این در بهمن ماه سال گذشته، انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه ای به وزیر صنعت وقت وهمچنین معاون اول رئیس جمهور، رعایت قاعده پلکانی در تعرفه واردات انواع ورق را خواستار شده بود.

فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین تولیدکننده ورق گرم کشور نیز در نامه دی ماه سال ٩۵ به وزیر صنعت، موافقت خود با کاهش تعرفه واردات ورق گرم در راستای تامین نیاز داخل و حمایت از صنایع تکمیلی را اعلام کرده بود. سندیکای لوله و پروفیل نیز در مکاتبات و جلسات متعدد خواستار کاهش تعرفه واردات ورق گرم زیر ٣ میلیمتر شده بود.

صنایع پایین‌ دستی نیازمند واردات

درهمین خصوص امیرحسین کاوه دبیر سندیکای‌لوله و پروفیل فولادی در گفت‌وگو با فولادنیوز، با اشاره به نامه‌نگاری‌های صورت گرفته به منظور كاهش تعرفه واردات فولاد در یك سال گذشته گفت: ما سال گذشته با وزیر صنعت، معدن و تجارت وفت برای کاهش تعرفه نامه‌نگاری کردیم. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که قیمت‌ها رو به افزایش است و تجربه ۵۰ساله سندیکا می‌گوید که با ظرفیت کنونی، توانایی برای تامین نیاز همه صنایع پایین‌دستی فولاد در کشور وجود ندارد.

دبیر سندیكای لوله و پروفیل در ادامه با بیان این كه در چند سال گذشته برحسب آزمون و خطا تعرفه‌ها اعمال شده و چندان کار کارشناسی روی آنها نشده است گفت: تعرفه باید به گونه‌ای باشد که در بازار تنظیم شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر به این سمت پیش برویم، براساس استراتژی صنعتی پیش رفته‌ایم و در غیراین صورت به سمت گلخانه‌ای شدن صنایع پیش خواهیم رفت.

این كارشناس فولادی با بیان این كه تعرفه یک دیوار حمایتی برای صنایع نوزاد به‌شمار می‌رود گفت:‌ البته تعرفه برای صنایع تکمیلی یا نیمه‌تکمیلی باید افزایش یابد نه برای مواد اولیه. از این‌رو برای واردات مواد اولیه دیوار تعرفه‌ها باید کوتاه باشد.

تشکیل ستاد برای کنترل تعرفه ها 

 

وی با بیان این كه هم اكنون سندیكا از موافقان صادرات و مخالفان واردات در كشور است یاد آور شد: البته مخالف واردات کالا یا محصول نیمه‌نهایی هستیم نه واردات مواد اولیه که می‌تواند مواد صنایع پایین‌دستی را تکمیل کند و سبب ایجاد اشتغال‌آفرینی شود. این موضوع زمانی  حیاتی می‌شود که مواد اولیه مورد نیاز در داخل هم موجود نیست. در نتیجه نباید در برابر آن دیوار تعرفه ایجاد کرد.

کاوه با اشاره به قیمت‌های جهانی و تاثیر آن بر میزان تعرفه گفت: قیمت‌های جهانی از ابتدای سال گران‌تر شده است و این قیمت‌ها می‌تواند در کاهش تعرفه موثر باشد.

دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی با بیان این كه باید برای تعیین تعرفه فولاد یک ستاد اندیشه‌ورز و کارشناس به‌علاوه مسئولان تشکل‌ها و اتاق بازرگانی تشکیل شود گفت: این ستاد باید تشكیل شود تا زنجیره مواد خام تا کالای نهایی را رصد کنند و هر کجا که زنجیره به هم ریخته به تقویت آن کمک کنند.

كاوه یاد آور شد: باید از صادرات مواد خام پیشگری کرد اما این حرف را کلی نباید زد بلکه باید ۴ شرط برای آن تعیین کرد.

1- آیا این مواد خام خریدار دارد یا خیر؟

2- آیا این مواد خام صنایع تکمیلی بعدی دارد؟

3-آیا این مواد خام به قیمت مناسب جهانی در داخل قابل فروش است؟

4-   آیا ترس از تغییر میزان مصرف وجود دارد؟

 

تعرفه قیمت ورق فولاد گروه صنعتی امیرکبیر قیمت واردات

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics