پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

چرا تقاضا در بازار صادراتی سنگ آهن تغییری نداشته است؟

1396/11/22

به گزارش از گروه صنعتی امیر کبیر با توجه به میزان فروش آهن و همینطور صادرات سنگ آهن ایران در مقایسه با سال قبل تغییر آنچنانی مشاهده نمی شود  . البته این در صورتی است که متاسفانه در مقایسه با سال قبل معاملات کاهش یافته است و آمار معاملات سنگ آهن صادراتی از بورس کالا با سپری شدن ده ماه از سال جدید آنچنان قابل توجه نیست . در حالیکه واردات سنگ آهن به چین به‌عنوان یگانه مقصد صادراتی، رشد چشمگیری داشته است.

در چند ماه گذشته برخلاف سایر فصلها بازار سنگ آهن شرایط آنچنان پر افت و خیزی را نداشته است و بازار سنگ آهن رونق به نسبت خوبی را دارا است.
در شرایطی که با لحاظ کردن محدودیت‌های زیست‌محیطی در ارتباط با تولیدکنندگان فولاد و نوع سنگ آهن وارداتی ، آمارها نشان می دهد که میزان واردات سنگ آهن به چین در طول سال 2017 ارقام بی‌سابقه‌ای را از سر گذرانده  است و حد نصاب هایی را به ثبت رسانده است . دگرگونی های ماههای گذشته بر بازار سنگ آهن سبب شد تا قیمت هر تن از انواع پرعیار سنگ آهن از 65 تا 75 دلار بیشتر شود.
 در 9 ماه قبل مقدار صادرات سنگ آهن ایران اوضاع به نسبت قابل قبولی داشته و حتی با وجود لحاظ شدن محدودیت‌ها از طرف چین و تهدید به لحاظ نمودن  عوارض صادراتی از طرف مقامات کشور ایران، همچنان آمار صادراتی به میزان 14 میلیون تن است که در مقایسه با سال قبل شاهد رشد 3 درصدی هستیم. 
حال آنکه برعکس روند صادراتی کشور، آمار معاملات سنگ آهن از بورس کالا، مسیر کاهشی مشهودی را نمایش می‌دهد و این نکته برای ما مطلوب نمی باشد ؛ چون که بورس کالا یکی از سازمانهای سنتی معاملات سنگ آهن صادراتی می باشد و حتی در بعضی از برش های زمان، حدوداً 30 درصد صادرات سنگ آهن کشور از طریق بورس کالا به انجام می رسید ‌.    

از روزهای نخست مهر ماه تا اواخر آذر ماه سال 1396، فقط 385 هزار تن سنگ آهن از طریق 2 مجتمع فلات مرکزی ایران و سنگان در بورس کالا ارائه شده است . این در شرایطی است که بیشتر از یک میلیون و 265 هزار تن درخواست و تقاضا وجود داشته است. سرانجام نیز همان 385 هزار تن معامله شد و به فروخته شد. بالا بودن تقاضا نسبت به عرضه نشان دهنده آن است که تعداد بالایی از خریداران سنگ آهن از جذاب بودن بازار صادراتی اطمینان دارند؛ چونکه با وجود افزایش 3 درصد میزان معاملات سنگ آهن کشور به نسبت سال قبل، ولی نرخ معاملات آن بیشتر از 52 درصد بالا رفته است و به 800 میلیون دلار می رسد . مجتمع فلات مرکزی ایران 275 هزار تن از سنگ آهن خود را به منظور صادرات در بورس کالا ارائه نمود. افزون بر این، مجتمع سنگ آهن سنگان 110 هزار تن از سنگ آهن دانه ‌بندی خود را در بورس کالا ارائه نمود. ولی در 3ماه قبل از مجتمع سنگ آهن جلال آباد زرند که همیشه یک پای ثابت صادرات سنگ آهن از طریق بورس کالا بوده است خبری نیست .

آهن پرایس

سنگ آهن صادرات سنگ آهن بورس کالا واردات سنگ آهن بازار سنگ آهن گروه صنعتی امیر کبیر

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics