پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

نوسانات قیمت شمش چه تاثیری بر بازار لوله فولادی دارد؟

1396/11/23

در بازار فولاد قيمت محصولات فولادی مثل قیمت لوله فولادی در انتهای هفته در سطح بالاتری نسبت به پایان هفته قبل قرار داشت.

از روز شنبه تا سه شنبه در حیطه میلگرد به شکل پيوسته افزايش نرخهاي اعلام شده از طرف توليدكنندگان را مشاهده نمودیم به صورتیكه در طول این زمان اکثر توليدكنندگان به طور متوسط نرخها را ور حدود ۵۰ تا ۸۰ تومان بالا برده اند.

مهم ترین علل رشد نرخ  محصولات فولادی از جمله نرخ لوله فولادی در هفته قبل تقاضاي انباري در اثر رشد نرخ ارز و همین طور نزديك شدن به روزهاي انتهایی سال، بالا رفتن دنباله دار نرخ قراضه و تا حدی ورود تقاضاي بعضی  پروژه ها براي خريد می باشد.

با این حال می توان روزهاي انتهایی هفته را روزهاي تعادل نسبي این قسمت نام نهاد به شکلی كه نرخ محصولات فولادی از جمله نرخ لوله فولادی در طول اين دو روز به طور تقریبی ازسوی تمام توليدكنندگان ثابت اعلام گشت و سرانجام به طور متوسط در این هفته حدود ۶۰ تومان  افزایش قيمت ميلگرد به ثبت رسید.

در حوزه تيرآهن نيز نرخها تا میانه های هفته قبل و مقارن با میلگرد البته با نسبت آهسته تر افزایش نسبی نرخها را شاهد بودیم و نرخ شاخه تيرآهن در اندازه هاي متفاوت افزایشی بين ۵ تا ۱۵ هزارتومان را به ثبت رسانده است.

نوسانات بهای شمش و تاثیر بر بهای لوله

بهای شمش که نتیجه چهار روز افزايش و يك روز كاهش بها مجموعاً حدود ۸۰ تومان افزايش قیمت هفتگي را نمایان مي کند به شکلی كه نرخ شمش كه در اواخر هفته گذشته (۱۲ بهمن) در محدوده ۲۰۶۰-۱۹۹۰ تومان قرار داشت در اواخر  هفته قبل به بازه ۲۱۵۰-۲۰۷۰ تومان رسید.
همین طور ای هفته عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس كالا با نرخ پايه ۱۹۸۰ تومان که آخر اسفندماه تحویل داده می شود را مشاهده نمودیم البته سرانجام بعد از رقابت انجام پذیرفته با متوسط نرخ حدود  ۱۹۹۷ تومان معامله شد. شاهد بودیم که نره شمش اثر مهم و قابل توجهی بر نرخ محصولات فولادی از جمله بهای لوله فولادی گذاشته است .

هفته پیش بازار ارز نيز دارای روال پر افت وخیزی بود و در نتیجه اواخر هفته را با افزايش نرخ سپری نمود. شایان ذکر است که افت و خیز های نرخ ارز بر بازار آهن آلات و نرخ  لوله فولادی تاثیر گذار  بوده است.

به احتمال زیاد امروز شاهد بازاري آرام هستیم و بایستی گوش به زنگ این بود که در روز دوشنبه که مقارن است با باز شدن بازارهاي جهاني و دگرگونی های آن  بازارها ، اثر گذاری آن بر وضعیت بازار داخلي امری دور از ذهن نیست.

روندی ساکن و بعضاً موارد افزایش نرخ لوله فولادی در هفته پیش مشاهده شد. 
ارزیابی های به عمل آمده از بازار آهن آلات حاکی از آن می باشد که لوله گاز توکار سپاهان برای قطر ۱ با نرخ ۳۲۵۷ تومان در روزهای انتهایی هفته معامله شده است که نسبت به نرخ لوله گاز این کارخانه در طول روزهای پیشین نوسان قیمت قابل توجهی را نشان نمی دهد. در بازار آهن آلات در بخش نرخ لوله گالوانیزه و نرخ لوله داربست نیز تغییر نرخ آنچنانی دیده نشده است و بگونه ای که تعدادی از کارخانه ها محصولات خود را با نرخهای ثابت معامله نموده و تعدادی   دیگر از آنها از بازار  پیروی نمودند و نرخ محصولاتشان را بالا بردند.

قراضه آهن خیال عقب‌نشینی ندارد؛

ارزیابی های به عمل آمده از بازار قراضه آهن و بررسی قیمت باکس، شاخص قیمت قراضه آهن بعد از ایستایی ۱ روز و در روز سه‌شنبه؛ بشکل کاملا نامحسوس وبی سروصدا شیب افزایش ملایم خود را در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری،به رغم اینکه شاخص‌های مقاطع طویل فولادی ثابت مانده است؛ دنبال می کند .

در مدت ۱۱ ماه قبل  و بر اساس تجزیه و تحلیل رفتار بازار آهن قراضه ما را متوجه یک مسئله مهم می کند که آن کمبود منابع داخلی قراضه آهن و بالاتر بودن تقاضا نسبت به عرضه در این حیطه می باشد؛ این مسئله باعث شده که به نشانه ها و علامت های اثرگذار  حاشیه‌ای که بر بازارهای کالاهایی مانند افت و خیز های نرخ دلار و یا بالا و پایین رفتن نرخ شمش توجه نشود ؛ و در طول ۱۱ماه پیش با مسیری یکسویه و به صورت تقریبی پیوسته افزایشی، روال رو به صعود را دنبال کند، به شکلی که  شاخص قیمت این حیطه، امروز افزایش نرخی که به نسبت اوایل سال از مرز۷۵ درصد افزایش قیمت گذشته است را مشاهده می کنیم. 
نوسانات ارزی و یا قیمت‌های جهانی؛ علامتها و نشانه هایی موثر هستند که در این اواسط راه کج رویی های گذرا و بعضا زود گذر را در این بازار ایجاد می کنند؛ ولی با اهمیت تر از هر فاکتور دیگری، شاخص قیمت حال حاضر قراضه آهن بعنوان یک سطح پایدار توانایی این را دارد که مانع پس رفتن این بازار یا به عبارتی از نقشه راه ثبات و یا استمرار بالا رفتن نرخ آینده حیطه مقاطع طویل فولادی پشتیبانی کند و این مسئله در مقابل با تقاضای روزهای انتهایی سال یقیناً تقویت می گردد.

گروه صنعتی امیر کبیر لوله فولادی قیمت لوله فولادی محصولات فولادی قیمت میلگرد قیمت تیرآهن تیرآهن میلگرد شمش فولادی قراضه آهن بورس كالا

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics