پاسخگویی تلفنی از 9 صبح الی 18 عصر

021-55534328-31

نوسانات ارز و تاثیرش بر بازار نبشی ناودانی

1396/11/28

باتوجه به اطلاعاتی که موجود می باشدف قیمت نبشی وناودانی به وسیله بسیاری از کارخانه ها و تولید کنندگان نبشی و ناودانی در چهارشنبه 25 بهمن ماه 96 با افزایش قیمت مواجه شده بود. در حالی که قیمت دلار امروز صبح از 4930 تومان عبور کرده بود. بازار ارز امروز در حالی فعالیت رسمی خود را آغاز کرد که مردم زیادی مقابل صرافی ها صف کشیده بودند.
تحلیل گران فولاد هم عقیده دارند که این افت و خیزه ها مربوط به نوسانات ارز می باشد چون این افت و خیزها در قیمت ارز خواسته یا ناخواسته بر تمامی اقلام تاثیر دارد و این افزایش قیمت ناودانی ونبشی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
علاوه بر آن بر اساس گزارش یکی از خبر گذاری های داخلی ظهر امروز قیمت دلار تزریقی به صرافی ها به وسیله بانک نزدیک به 4892 اعلام شد که در مقایسه با دیروز با نرخ 4760 تومان نزدیک به 30 تومان گران شده است. همچنین ، دیروز و امروز نیز همچنان بازار ارز خیلی شلوغ و ملتهب بود به همین دلیل قیمت ناودانی و نبشی نیز افزایش داشته است که امروز تولید کنندگان نیز قیمت این محصولات را افزایش داده اند.
برای تایید این ادعا به قیمت نبشی 5 در تولید کنندگان متفاوت مراجعه کردیم تا بررسی کنیم که آیا این مراحل بیشتر شدن گزارش شده به وقوع پیوسته یا خیر.با ارزیابی نمودارها متوجه می شویم که قیمت نبشی 5 با وزن 15 در کارخانه مشهد در حدود 2480 تومان بود که از روز 17 بهمن تا کنون در حدود 120 تومان افزایش پیدا کرده است.

بهای نبشی در تولید کنندگان مختلف در هفته قبل

قیمت نبشی 5 در کارخانه تبریز با وزن 15 معادل 2500 تومان بود که در مقایسه با روز شنبه حدودا 100 تومان افزایش داشته است. همچنین قیمت نبشی 5 انبار اصفهان با وزن 15 نیز در مقایسه با روز دوشنبه حدود 115 تومان افزایش داشته است. علاوه بر این سه کارخانه، قیمت نبشی تولیدکنندگان دیگر نیز با افزایش نسبی مواجه بود و کاملا مشخص است که این پروسه صعودی است و به احتمال زیاد مربوط به افزایش قیمت دلار می باشد.
همچنین ، تعدادی از کارشناسان ارز هم پیش بینی می کنند که قیمت دلار در هفته های پیش رو بیشتر می شود و بعد از افزایش دلار قیمت نبشی و ناودانی نیز بیشتر می شود.آن ها در جواب کسانی که این مسئله را رد می کنند گفتند قبل از این ریئس جمهور ایران با گفتن جمله "ذخایر کافی برای ارز داریم" ذخایر کافی برای ارز داریم " خیال برخی از فعالان بازار ارز را راحت کرده بود اما از روزی که روحانی این اطمینان را به فعالان بازار داده است، قیمت دلار بیش از 300 تومان تا امروز افزایش داشته است.

وابستگی به نرخ دلار 

بعد از این همه توصیف کردن شرایط بازار اگر هفته های آینده قیمت دلار افزایش داشته باشد ناگریز قیمت محصولات فولادی و نبشی و ناودانی نیز بیشتر می شود.البته از سوی دیگر نیز این افزایش قیمت ارز می تواند به نفع بازار باشد چون می تواند تا کسری بودجه رو رفع کند اما باید مواظب باشند تا این افزایش قیمت انقدر زیاد نباشد تا باعث افزایش تورم و نوسانات قیمت فولاد بشود.
با توجه به این دلایل باید مدیریت ارزی طوری صورت بگیرد که توازون خوب و منطقی بین افزایشقیمت ارز و زیان های حاصل از آن هم ایجاد شود.
 

منبع :مرکز آهن

گروه صنعتی امیر کبیر بازار نبشی ناودانی نبشی ناودانی قیمت نبشی قیمت ناودانی نرخ دلار قیمت دلار قیمت نبشی ۵ فولاد قیمت نبشی کارخانجات

پرفروش ترین محصولات

دیدگاه کاربران
Real Time Analytics